Vypěstujte si lískové oříšky, zdravou pochoutku pro zimní večery
1. 11. 2015

Vypěstujte si lískové oříšky, zdravou pochoutku pro zimní večery

Lískové oříšky mají nejen vynikající chuť, ale obsahují řadu zdraví prospěšných látek a posilují nervy. Lískové keře jsou pohledné a poměrně nenáročné a na zahradě můžete pěstovat mnoho rozmanitých odrůd.

Lísky rostou volně v přírodě, na mezích a ve světlých lesích a lískové keře se často vysazují i na zahrádkách. Původně rostly lísky v Asii, odkud se rozšířily k nám do Evropy, Nejlépe se jim daří v Turecku, které také kraluje v produkci velmi kvalitních odrůd a ročně dodá na trhy celého světa téměř 500 000 tun oříšků.

lískové oříšky

Oříšky, zdravý balzám pro nervy

Oříšek obsahuje spoustu minerálů a vitaminů, mezi kterými nechybí B1, B2, C a E. Dále obsahuje bor, chrom, draslík, fosfor, hořčík, kvalitní oleje, kyselinu listovou a pantotenovou, mangan, měď, vápník, vlákninu, selen, zinek, železo a další organismu prospěšné látky.

Konzumace oříšků působí jako balzám při psychickém i fyzickém vyčerpání, dále pomáhají v prevenci a léčbě osteoporózy, zlepšují paměť, posilují srdce a oběhový systém. Strouhané lískové oříšky velmi prospívají diabetikům.

Vydáte-li hodně energie ať už při sportu, nebo při pracovním výkonu, sáhněte po oříšcích, které deficit rychle doplní. U dětí však začínejte nejprve s malým množstvím, na oříšky se bohužel často objevují alergie. Také lidé snažící se snížit hmotnost by neměli byť zdravé oříšky jíst ve velkém množství kvůli jejich vysoké energetické hodnotě.

Jak pěstovat lísku?

Jak pěstovat lísku?

V našich mírných klimatických poměrech se jí daří dobře. Lísky jsou poměrně nenáročné, dokonce jim nevadí ani znečištěné městské ovzduší. Lísky lze pěstovat jako keře i jako stromky.

  • i

    Snáší mráz až –30 °C, ovšem nebezpečné jsou mrazíky v době květu.

    Lísku vysazujeme na jaře a na podzim, na vzdálenost 3 až 4 metry od sebe – nejlépe několik keřů různých odrůd. Úrodnost lískových ořechů snižují několikadenní trvalý vítr a nízká teplota nebo silnější deště. Je dobré vysadit několik keřů, aby se mohly vzájemně dobře opylovat, a lísky dosáhly hojné plodnosti.
  • Lepší je zvolit jihozápadní svah než jižní, kde by mohla trpět suchem.
  • Líska nemá ráda těžké, zamokřené ani studené půdy, ale ani přílišné sucho.
  • U starších keřů dbáme hlavně na jeho prosvětlení.
  • Zmlazovat můžeme lísky buď vyřezáváním a odstraňováním některých výhonů s plodným rozvětvením, nebo je udržujeme do výše kolem tří metrů. Silnější kmínky můžeme vrátit řezem asi na výšku kolem 1,5 metru a zapěstovat z nich plodnou korunu.

list lískového keře

Líska kvete brzy od února do dubna ještě před vyrašením listů. Samčí květy jsou výrazné, 3 až 7 cm dlouhé jehnědy. Samičí květenství jsou nenápadné pupence s malou vyčnívající fialovočervenou bliznou. Stáří sedmdesát a více let je u lískového keře celkem běžné.

Nepřátelé úrody

Velkým nebezpečím pro pěstování lískových ořechů je veverka, která – pokud máme v blízkosti zahrady les – je schopna odnést i celou úrodu. Ale i když je neuvěřitelně mrštná, na konce nejtenčích větviček se většinou nedostane.

Na úrodě si také pochutnávají ptáci ořešníci a i ti dokáží celou úrodu zlikvidovat. Jediné plody, které neodnesou, jsou ty červivé. Zajímavostí je, že odnášejí celou růžici několika plodů a ztrácejí je po cestě. Takže ořechy se najdou i 200 m od stromu.

hlavní spotřebitel vaší úrody lískových oříšků

Dalším nepřítelem je brouk nosatec lískový, který způsobuje červivost plodů. Samičky brouků kladou koncem června a začátkem července do nezralých plodů vajíčko, ze kterého se vylíhne larva, která pak vyžírá semeno. Během srpna a září opouštějí dospělé larvy vykousaným otvorem oříšky a padají k zemi. Vnikají do půdy, kde vytvářejí hliněné komůrky, v nichž přezimují. V této době by bylo dobré mít pod lískovými keři pilné slepice, které dokáží půdu pod keři perfektně vyčistit od larev. Brouci škůdce se líhnou během května.

Jak se nosatci bránit?

V květnu a červnu můžeme brouky setřásat na bílý balicí papír či bílé prostěradlo a zlikvidovat je. Také pomůže, když na podzim všechno spadané listí pod keřem pečlivě vyhrabeme a odstraníme. Nejlepší je ale zakročit v době, kdy samička klade vajíčka (konec června, začátek července), a to chemicky přípravkem Sumithion Super nebo podobnými insekticidy.

nosatec lískový

Vyberte si z mnoha odrůd lísek

Lísek je několik druhů a vyšlechtěna byla celá řada odrůd. Plody jednotlivých odrůd se liší velikostí i tvarem – jsou kulaté, ploché, podlouhlé, zmáčklé i válcovité. Barva skořápky má různé odstíny kávově hnědé barvy. Punčoška přes oříšek je odlišně dlouhá, může být nad plodem rozevřená nebo zúžená, z jedné nebo z obou stran rozstřižená, s různě velkými a dlouhými cípy.

Velmi dobré jsou například Lombardská bílá, která má punčošku delší než oříšek, plod je podlouhle vejčitého tvaru, mírně zploštělý. Velikostí patří mezi střední. Plody jsou plně uzavřeny v punčošce a jsou ve shlucích po 4–10. Dozrávají v polovině září. Jde o odrůdu náročnější na klima a polohu. Hodí se spíše do teplejších lokalit pěstování.

lískový sad

Hallská obrovská, jejíž punčoška je obvykle stejně dlouhá jako oříšek, plod má vejčitý až kuželovitý s mírně protáhlou špičkou, střední až větší velikosti. Plody jsou většinou jednotlivě. V našich podmínkách dozrává koncem září až začátkem října. Jde o odrůdu s vysokou odolností proti mrazu ve dřevě i v pupenech, s dobrými růstovými vlastnostmi a dobrou plodností.

Líska Webbova má punčošku o něco delší než oříšek. Plod je větší, podlouhle válcovitý, ze stran zploštělý. Plody jsou většinou nahloučeny v chomáčcích. Jde o odrůdu náročnější na výživu.

Autor redakce Receptáře.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

lís.oříšek

(VWPsQNuBWkBC2Zl6Kvm.h74Vl), 2. 10. 2016, 19:27

Nikde jsem se nedočetl,kdy vyloupat/čerstvvé jsou měkké/,jak skladovat?Díky.

Přeji pěkný podzimní podvečer. Na larvy nosatce lískového je nejlepší ohlídat až začne mrznout (a to není nic těžkého) , a pak zeminu pod lískou řádně,do hloubky rýče zrýt. Tím zakuklené larvy vyryjete a ony se nestačí schovat a zmrznou. My jsme tuto radu také dostali (už nevím od koho) a funguje bezvadně u všech, komu jsme to poradily.

dotaz

(VWPsQNub4mxkQNs6JyvjFo), 14. 9. 2014, 16:43

Kdy stříhat lísku? Chceme radikální řez, snížení keře. Budou pak nějaké oříšky?

RE: dotaz

(t8EDZ.4UHCvjeP41Q7P~Qkt6jXmdf3a), 11. 1. 2016, 10:08

jak casto a jak moc se musi strihat?zasadil sem na podzim k plotu 3 male lisky, dva odkopky a jeden z orechu a jsou cca 30cm vysoke...

Pěstování Lískových ořišků

(VWPsQNuB-lrpQMQu0eokQNs6JyvjFo), 17. 10. 2011, 06:36

chci pěstovat lískové ořechy a prosím o radu

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS