Lísky rostou volně v přírodě, na mezích a ve světlých lesích a lískové keře se často vysazují i na zahrádkách. Původně rostly lísky v Asii, odkud se rozšířily k nám do Evropy, Nejlépe se jim daří v Turecku, které také kraluje v produkci velmi kvalitních odrůd a ročně dodá na trhy celého světa téměř 500 000 tun oříšků.

Oříšky, zdravý balzám pro nervy

Oříšek obsahuje spoustu minerálů a vitaminů, mezi kterými nechybí B1, B2, C a E. Dále obsahuje bor, chrom, draslík, fosfor, hořčík, kvalitní oleje, kyselinu listovou a pantotenovou, mangan, měď, vápník, vlákninu, selen, zinek, železo a další organismu prospěšné látky.

Konzumace oříšků působí jako balzám při psychickém i fyzickém vyčerpání, dále pomáhají v prevenci a léčbě osteoporózy, zlepšují paměť, posilují srdce a oběhový systém. Strouhané lískové oříšky velmi prospívají diabetikům.

Vydáte-li hodně energie ať už při sportu, nebo při pracovním výkonu, sáhněte po oříšcích, které deficit rychle doplní. U dětí však začínejte nejprve s malým množstvím, na oříšky se bohužel často objevují alergie. Také lidé snažící se snížit hmotnost by neměli byť zdravé oříšky jíst ve velkém množství kvůli jejich vysoké energetické hodnotě.

Líska kvete brzy od února do dubna ještě před vyrašením listů. Samčí květy jsou výrazné, 3 až 7 cm dlouhé jehnědy. Samičí květenství jsou nenápadné pupence s malou vyčnívající fialovočervenou bliznou. Stáří sedmdesát a více let je u lískového keře celkem běžné.

Nepřátelé úrody

Velkým nebezpečím pro pěstování lískových ořechů je veverka, která – pokud máme v blízkosti zahrady les – je schopna odnést i celou úrodu. Ale i když je neuvěřitelně mrštná, na konce nejtenčích větviček se většinou nedostane.

Na úrodě si také pochutnávají ptáci ořešníci a i ti dokáží celou úrodu zlikvidovat. Jediné plody, které neodnesou, jsou ty červivé. Zajímavostí je, že odnášejí celou růžici několika plodů a ztrácejí je po cestě. Takže ořechy se najdou i 200 m od stromu.

Dalším nepřítelem je brouk nosatec lískový, který způsobuje červivost plodů. Samičky brouků kladou koncem června a začátkem července do nezralých plodů vajíčko, ze kterého se vylíhne larva, která pak vyžírá semeno. Během srpna a září opouštějí dospělé larvy vykousaným otvorem oříšky a padají k zemi. Vnikají do půdy, kde vytvářejí hliněné komůrky, v nichž přezimují. V této době by bylo dobré mít pod lískovými keři pilné slepice, které dokáží půdu pod keři perfektně vyčistit od larev. Brouci škůdce se líhnou během května.

Jak se nosatci bránit?

V květnu a červnu můžeme brouky setřásat na bílý balicí papír či bílé prostěradlo a zlikvidovat je. Také pomůže, když na podzim všechno spadané listí pod keřem pečlivě vyhrabeme a odstraníme. Nejlepší je ale zakročit v době, kdy samička klade vajíčka (konec června, začátek července), a to chemicky přípravkem Sumithion Super nebo podobnými insekticidy.