Saturejka vyniká příjemnou, mírně štiplavou, kořenitou vůní, která připomíná zemitější tymián i oregáno. Je součástí proslulé provensálské směsi koření a v kuchyni ji upotřebíte na mnoho způsobů. Na zahradě pěkně vypadá, můžete ji pěstovat i v květináči.

Pěstování

Nejčastěji se pěstují dva druhy - jednoletá saturejka zahradní (Satureja hortensis) a vytrvalá saturejka horská (Satureja montana).

Saturejka zahradní je jednoletka, dorůstající do půlmetrové výšky. Rozkvétá pěknými růžovými květy. Lístky je nejlepší sklízet ještě před rozkvětem. (Květy jsou však medonosné a vyhledávané včelami a motýly, proto je dobré nechat některé rozvinout). Vysévá se především na jaře, ale do nádob ji můžete vysít i na konci léta a po ochlazení přenést domů.

Saturejka horská je vytrvalá, polodřevnatějící rostlina. Její listy jsou trochu tužší a jejich vůně trošku méně výrazná, nežli u saturejky zahradní. Kvete jemnými bílými květy. Velmi dekorativní je její plazivá varieta prostrata. Snadno se množí řízkováním.

  • Oběma druhům prospívá slunné stanoviště a neutrální nebo mírně zásaditá půda.
  • Vytrvalá saturejka potřebuje půdu propustnou, jednoleté svědčí výživná hlinitá a je snadné ji pěstovat i doma v květináči.
  • Vytrvalou saturejku je před zimními mrazy vhodné ochránit přikrývkou z listí, slámy či chvojí.
  • Saturejky se snadno množí semeny i vrcholovými a stonkovými řízky, na jaře a na podzim také dělením trsů.

Dalšími, zajímavými a méně známými druhy saturejky jsou Satureja thymbra, převislá bylinka vhodná do závěsných květináčů, a Satureja viminea, zvaná jamajská máta.

Saturejka v kuchyni

Saturejka je ideální bylinkou k luštěninám – zpestří jejich chuť, dodá jim vůni a strávníkům ulehčí trávení. Lžičku nasekané natě přidejte na počátku vaření, lžičku sdrhnutých lístků poté ještě na hotový pokrm. Dále je saturejka výborná i do omáček i polévek, mletých mas a sekané. Hodí se do vaječných pokrmů a k dušené zelenině. Variety vonící po citrónu se velmi hodí i k rybám a mořským plodům. Saturejka umožní omezit používání soli, aniž by pokrm ztratil na chuti.

Saturejka je výborná čerstvá, ale dobře si svou vůni a chuť uchovává i po usušení. Výtečný je také saturejkový ocet i olej.

Nakládané fazolové lusky se saturejkou

  • Fazolové lusky nakrájíme šikmými řezy na kousky.
  • Pár minut je povaříme v osolené vodě.
  • Okapané je vložíme do skleniček, přidáme k nim bobkový list a snítky čerstvé saturejky.
  • Přelijeme horkým nálevem, svařeným z litru vody, 2 dcl bílého vinného octa, 2-3 lžíce soli a 4-6 lžic cukru (podle chuti).
  • Pro delší skladování sterilujeme.

Čaj i pleťová voda

Nálev ze saturejky, z čajové lžičky lístků na šálek vody, je možné použít jako prostředek upravujíc trávicí potíže, dále jako stahující a čistící pleťovou vodu pro mastnou pleť, i jako dezinfekční kloktadlo (nejúčinnější je pro tyto účely nálev z kvetoucích vrcholků rostliny).