Výsadba rajčat: postup krok za krokem a osvědčené pěstitelské tipy
16. 5. 2018

Výsadba rajčat: postup krok za krokem a osvědčené pěstitelské tipy

Nebezpečí mrazíků pominulo, jaro pokočilo a sazenice rajčat už touží po čerstvém vzduchu. Je čas je vysadit. Správný postup je pro bohatou úrodu sladkých domácích rajčat velmi důležitý.

V nejteplejších oblastech lze rajčata vysadit o trochu dříve, na horách naopak později. Ale na většině území platí, že ven mohou po „mrzlých“. V druhé půli května je již riziko mrazíků minimální, a kdyby se přeci jen příliš ochladilo, sazeničky ochrání zábal z bílé netkané textilie.

Jak začít?

Rajče uchopíme za stonek těsně nad substrátem a plastový květináč, ve kterém obvykle koření, opatrně stáhneme. Pomůže ho trochu zmáčknout. Kořínky tak zůstanou téměř neporušené. Můžeme ho vysadit rovnou do připravené jamky a zároveň do ní vložit oporu, ke které rostlinu vyvážeme (pokud se jedná o tyčkovou odrůdu, kterých je většina). Pokud  sazenice již tvoří zálistky, postranní výhony, vyštípneme je.

výsadba rajčat

Kořínky raší i ze stonku

Čím rychleji rajče vytvoří mohutné kořeny, tím bude vitálnější a plodnější. Zeminou se proto vyplatí zahrnout nejen kořínky, ale i část stonku - až po spodní listy, které utrhneme, aby se při zemi nemáčely. Rajčatům kořínky vyraší i ze stonku (a pokud sazenice pěstujeme při vyšší vzdušné vlhkosti, často již bílé základy kořínků vidíme). Výšku rostlina brzo dožene, základ všeho je pod zemí. Právě z toho důvodu se rajčata často sází našikmo, přičemž nad zemí opět rostou rovně a jsou vyvázány k opoře. Oproti vysazení do hluboké, kolmé jamky je výhodou prohřátější půda. Ovšem vzhledem k letošnímu horkému jaru jsou možné oba způsoby, půda je prohřátá. Jamky můžeme navíc nechat přes slunný den odkryté, aby se přímo pod sluncem nahřály. Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost nebo rozleželý, vyzrálý hnůj.

Podrcená nať přesličky rolní je přírodní prevencí proti houbovým chorobám rajčat

Pěstitelské tipy

Sázení „na vodu“: Při výsadbě jamku zasypeme jen z půlky a poté vydatně zalijeme, aby byla plná. Až se voda vsákne, přihrneme zbytek zeminy. Půdu kolem rostlin mulčujeme trávou nebo slámou.

Přírodní podpora odolnosti vůči houbovým chorobám: Plíseň dovede rostliny zničit a úrodu snížit na minimum. Kromě chemických přípravků je možné využít prevenci – rajčata nikdy nekropit na listy a pěstovat je pokud možno pod přístřeškem, kam neprší, ale kde mají zároveň dostatek světla i čerstvého vzduchu (ideální je přesah střechy u jižní stěny domu, nebo stříška průhledná). Mezi přírodní prostředky posilující odolnost vůči houbovým chorobám patří i postřik nepasterovaným mlékem nebo přípravkem k tomu určeným obvykle na bázi kaseinu. A s prevencí můžeme začít již při výsadbě – kořenový bal na hodinu namočíme do silného nálevu z přesličky rolní. Díky vysokému obsahu křemíku posiluje tento nesmírně užitečný plevel odolnost rostlinných pletiv. Variantou je vysazenou rostlinu nálevem důkladně zalít, přičemž jí tuto medicínu můžeme dopřát i každý další týden. Místo nálevu můžeme připravit také kvašený výluh, podobně jako z kopřiv. Podrcenou nať přesličky lze také nasypat přímo do jamky při výsadbě - její natě právě raší. Podobně lze použít i rozdrcený stroužek česneku.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS