Vysejte si jahůdky: Měsíční jahody jsou krásné, sladké a voňavé
25. 1. 2017

Vysejte si jahůdky: Měsíční jahody jsou krásné, sladké a voňavé

Jsou pohledné a plodí po celé léto. Můžete je pěstovat v truhlíku i jako půdopokryvnou rostlinu. A snadno si je předpěstovat ze semen – nejlépe již koncem ledna nebo v únoru.

Jahody patří k nejzdravějším a také nejlahodnějším plodům zahrady. Měsíční jahody, které připomínají plané lesní jahůdky, i když jsou jejich plody přece jen o trochu větší, mají navíc neodolatelnou vůni a intenzivní chuť. Když je okusíte, přenesou vás na klidnou, prosluněnou lesní paseku. Na zahradě můžete pěstovat celé porosty, které pěkně vypadají a plodí průběžně po celé léto až do podzimu. Nejen děti je budou s radostí obírat. Pokud si je předpěstujete ze semen, získáte levně spoustu sazeniček. A budete mít jistotu, že nejsou napadeny virovými chorobami, které jahodníky občas trápí – osivem se totiž tyto nemoci nepřenášejí.

Zrající měsíční jahůdky

Předpěstování sazeniček

Můžete si vybrat z více odrůd měsíčních jahod. Semena vysejte do misek nebo sadbovačů s lehkým substrátem nebo perlitem. Když vyklíčí a povyrostou, přesaďte je do samostatných květináčků – čas na výsadbu ven nastane v dubnu. Sazeničky můžete také předpěstovávat v papírových květináčích, které si na speciálním dřevěném hříbku snadno vyrobíte, a pak je ven vysazovat rovnou v nich.

Díky včasnému předpěstování se plodů dočkáte již tuto sezónu. Sazeničkám však musíte dopřát co nejvíce světla – tedy místo těsně u jižně či východně orientovaného okna, kde jim nebude jeho přísun ubírat ani záclona, ani zaprášené sklo. Dokonalé podmínky jim poskytne zářivka s denním spektrem, určená pro pěstování rostlin.

Měsíční jahody jsou pohledné půdopokryvné rostliny

Jahůdky na zahradě

  • Jahůdky vysazujte ve sponu 30x30 cm. Pokud je budete pěstovat v truhlíku nebo závěsném košíku, můžete i hustěji.
  • Nejlépe porostou a nejsladší plody vám dají na slunečném místě.
  • Půda jim svědčí kyprá, obohacená kompostem. Než se rozrostou, půdu kolem nich zamulčujte listím, slámou nebo štěrkem (kamínky akumulují teplo, což jahodám svědčí).
  • V době květu a zrání plodů je za sucha zavlažujte (především jahůdky v nádobách nenechejte proschnout). Ideální je dešťová voda, jahody nemají rády vápník.
  • Do zálivky přidávejte naředěné organické hnojivo – nejlépe výluh ze zkvašeného drůbežího trusu. Vodu s hnojivem směrujte přímo ke kořenům pod rostliny, ne na ně.
  • Sklízejte pravidelně – podpoříte tak násadu nových květů a tvorbu plodů. Ale ne předčasně, protože teprve plně vybarvená a zralá jahůdka má neodolatelnou chuť a vůni.

 

Jahůdky, zdravá pochoutka nejen pro děti

Sladké a zdravé

Jahůdky jsou pochoutkou jen tak, nebo s trochou jogurtu, smetany, mléka. Ozdobí dezerty, koktejly, palačinky. Přitom patří k oněm dnes tolik populárním „superpotravinám“. Díky obsahu rostlinných pigmentů patří mezi silné antioxidanty, dodají tělu množství vitamínů i minerálů. Obsahují také prospěšné ovocné kyseliny (citronovou a jablečnou), které mají dezinfekční účinky na trávicí systém a podporují vstřebávání železa, kterého rovněž obsahují cenné množství.

Využít můžete i listy, ze kterých připravíte chutný čaj. Působí příznivě při trávicích obtížích, průjmu, vysokém krevním tlaku a zánětlivém onemocnění kloubů.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS