Pro přípravu přírodní barvy na vlasy, která vykouzlí hnědé a ořechové odstíny a kryje i šediny, můžeme použít jak čerstvě oloupanou rubinu, tak usušenou nebo zavadlou a již hnědnoucí.

Přírodní barva na vlasy z ořechového oplodí

  • Rubinu, tedy oplodí z několika ořechů nasekáme na kousky a v menším hrnci zalijeme šálkem vody.
  • Pod pokličkou vaříme 5-10 minut, necháme vychladnout a scedíme.
  • Můžeme přidat kapku jablečného octa a vonné silice – například rozmarýnové nebo levandulové. Nebo přihodíme lžíci bylinek poté, co odvar odstavíme z ohně.
  • Odvarem z ořechového oplodí opláchneme umyté vlasy. Dodá jim lesk a zvýrazní hnědou barvu.

Na prosušení se vyplatí použít starý ručník, nebo ručník určený právě pro tento účel, protože ho vlasy zbarví. Tento rychlý přeliv není vhodný, pokud například chodíme do bazénu – může se z vlasů ve vodě uvolňovat.

Pokud mají ořechy zbarvit vlasy trvaleji, necháme je, podobně jako třeba hennu, působit déle. Několik hrstí oplodí najemno umeleme a poté opatrně rozmícháme v horké vodě. Vodu přidáváme postupně, aby vznikla pasta s konzistencí vodnou k nanášení na vlasy. S pomocí hřebenu nebo rukou v gumových či plastových rukavicích ji rovnoměrně naneseme na vlasy. Kůži přiléhající k vlasové pokožce natřeme olejem nebo krémem, který zabrání zbarvení, pokud trocha barvy steče. Pod igelitovou čepicí a teplým zábalem necháme barvu působit nejméně půl hodiny. Nakonec důkladně opláchneme, ale bez použití šampónu.

Ořechové listí nejen na bolest v krku

Z ořešáku se odedávna využívají také listy, které mají díky vysokému obsahu tříslovin antiseptické účinky. Odvar připravený ze lžíce podrcených čerstvých či sušených listů na šálek vody poslouží jako účinné kloktadlo při zánětech úst a hrtanu. Usušené ořechové listí poslouží jako podestýlka do kurníku, která působí mírně dezinfekčně a může potírat množení vnějších parazitů. Listí lze také zkompostovat, není pravda, že kompost s jeho příměsí nebo listovka z něj připravená je nekvalitní. Pokud rozklad déle trvá, kvůli množství obsažených tříslovin.