Zahradničení pro začátečníky: Jak založit kompost snadno a rychle
18. 7. 2014

Zahradničení pro začátečníky: Jak založit kompost snadno a rychle

Založení kompostu by mělo být to první, co učiníme při zakládání nové nebo obnově staré zahrady.

Ohrádka kompostu má být vzdušná – jak bude vypadat, záleží jen na nás. V koutě zahrady postačí i jednoduchý plůtek z větví. Ideální je polostinné, závětrné místo. Kompost pohltí spoustu zahradního i kuchyňského odpadu a vyrobí z něj zdarma kvalitní hnojivo. Správně uzrálý kompost bude pro rostliny zdrojem zdraví a krásy.

Drny

Mezi půdou a kompostem nesmí být žádná bariéra, protože právě půdní organismy v kompostu rozloží všechen organický materiál na kvalitní hnojivo. Jejich přístup usnadníme, když dno budoucího kompostu zryjeme. Drny můžeme odstranit, nebo převrácené ponechat na místě.

drny

Větve

Pro základní vrstvu jsou ideální hrubší větve. Budou sloužit jako drenážní vrstva, která umožní přístup vzduchu. Ten je pro správný průběh rozkladu důležitý. I větve se časem rozloží, a pokud to bude později než materiál nad nimi, můžeme je v budoucnu přemístit například do nového kompostu.

větve

Hnůj

Ovčí, kravský či koňský hnůj je velmi kvalitní (ale nikoli nezbytnou) přísadou kompostu. Čerstvý s výjimkou pařeniště nepoužíváme, rostlinám svědčí právě až po zkompostování. (Kvalitní materiál z chléva rádi otestují pejsci.)

hnůj

Jak dlouhoproces probíhá?

Dobře založený kompost zraje přibližně rok. Díky dokonalým přírodním procesům získáme tmavý substrát napěchovaný živinami, který nijak nezapáchá. Dostatečně vzdušný kompost není nutné přehazovat, pokud nepotřebujeme zrání urychlovat. Před „odpočinkovou“ fází jej
můžeme poklást například vrstvou slámy, která zadržuje teplo. Zrající kompost lze osadit dýněmi, okurkami…

Co vše lze zkompostovat?

Posečenou trávu a listí, mech, slámu, podrcené větve, kůru, piliny, zaschlé drny (pokládáme je kořeny vzhůru), chlévský hnůj, organický odpad z kuchyně (včetně kávové sedliny a papírových sáčků od čaje), dřevěný popel, lepenku či nepotištěný papír, plevele bez semen a kořenů (kořeny lze přidat jen po dokonalém proschnutí). Rozmanité materiály je vhodné co nejvíce střídat.

Travička

Tráva bývá hlavní náplní kompostu. Je bohatým zdrojem dusíku a dobrým základem budoucího hnojiva. Je však vhodné ji prokládat vrstvami jiných materiálů, aby příliš neslehla a neplesnivěla.

tráva

Karton

K provzdušnění jednotlivých vrstev trávy poslouží například sláma, piliny, ale i na kousky natrhaný, nepotištěný karton. Dřevo a materiá-ly z něj navíc obohatí kompost o uhlík.

karton

Kopřivy

 Trávu je vhodné prokládat i hrubšími rostlinami. Učiněným blahodárným lektvarem pro kompost jsou kopřivy bohaté nejen na dusík, ale i na minerální látky a stopové prvky. „Pěstovat“ trsy kopřiv v koutě zahrady se vyplatí. Na jaře připravíme z mladých listů špenát a léčivý čaj, vzrostlé natě zkvalitní kompost, nebo zkvašené ve vodě poslouží jako tekuté hnojivo. Do kompostu i výluhu je dáváme dříve, než dozrají semena.

kopřivy

Dřevo

Jako domov pro mnoho užitečných tvorů poslouží trouchnivé dřevo. Za několik let bude vnitřek pyramidy plný kvalitní hrabanky a zbytků dřeva vhodných do kompostu.

dřevo

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS