Ohrádka kompostu má být vzdušná – jak bude vypadat, záleží jen na nás. V koutě zahrady postačí i jednoduchý plůtek z větví. Ideální je polostinné, závětrné místo. Kompost pohltí spoustu zahradního i kuchyňského odpadu a vyrobí z něj zdarma kvalitní hnojivo. Správně uzrálý kompost bude pro rostliny zdrojem zdraví a krásy.

Drny

Mezi půdou a kompostem nesmí být žádná bariéra, protože právě půdní organismy v kompostu rozloží všechen organický materiál na kvalitní hnojivo. Jejich přístup usnadníme, když dno budoucího kompostu zryjeme. Drny můžeme odstranit, nebo převrácené ponechat na místě.

Větve

Pro základní vrstvu jsou ideální hrubší větve. Budou sloužit jako drenážní vrstva, která umožní přístup vzduchu. Ten je pro správný průběh rozkladu důležitý. I větve se časem rozloží, a pokud to bude později než materiál nad nimi, můžeme je v budoucnu přemístit například do nového kompostu.

Hnůj

Ovčí, kravský či koňský hnůj je velmi kvalitní (ale nikoli nezbytnou) přísadou kompostu. Čerstvý s výjimkou pařeniště nepoužíváme, rostlinám svědčí právě až po zkompostování. (Kvalitní materiál z chléva rádi otestují pejsci.)

Jak dlouhoproces probíhá?

Dobře založený kompost zraje přibližně rok. Díky dokonalým přírodním procesům získáme tmavý substrát napěchovaný živinami, který nijak nezapáchá. Dostatečně vzdušný kompost není nutné přehazovat, pokud nepotřebujeme zrání urychlovat. Před „odpočinkovou“ fází jej
můžeme poklást například vrstvou slámy, která zadržuje teplo. Zrající kompost lze osadit dýněmi, okurkami...

Co vše lze zkompostovat?

Posečenou trávu a listí, mech, slámu, podrcené větve, kůru, piliny, zaschlé drny (pokládáme je kořeny vzhůru), chlévský hnůj, organický odpad z kuchyně (včetně kávové sedliny a papírových sáčků od čaje), dřevěný popel, lepenku či nepotištěný papír, plevele bez semen a kořenů (kořeny lze přidat jen po dokonalém proschnutí). Rozmanité materiály je vhodné co nejvíce střídat.

Tráva

Tráva bývá hlavní náplní kompostu. Je bohatým zdrojem dusíku a dobrým základem budoucího hnojiva. Je však vhodné ji prokládat vrstvami jiných materiálů, aby příliš neslehla a neplesnivěla.

Karton

K provzdušnění jednotlivých vrstev trávy poslouží například sláma, piliny, ale i na kousky natrhaný, nepotištěný karton. Dřevo a materiá-ly z něj navíc obohatí kompost o uhlík.

Kopřivy

Trávu je vhodné prokládat i hrubšími rostlinami. Učiněným blahodárným lektvarem pro kompost jsou kopřivy bohaté nejen na dusík, ale i na minerální látky a stopové prvky. „Pěstovat“ trsy kopřiv v koutě zahrady se vyplatí. Na jaře připravíme z mladých listů špenát a léčivý čaj, vzrostlé natě zkvalitní kompost, nebo zkvašené ve vodě poslouží jako tekuté hnojivo. Do kompostu i výluhu je dáváme dříve, než dozrají semena.

Dřevo

Jako domov pro mnoho užitečných tvorů poslouží trouchnivé dřevo. Za několik let bude vnitřek pyramidy plný kvalitní hrabanky a zbytků dřeva vhodných do kompostu.