Co nesmí přezrát?

Fazolové lusky, které konzumujeme celé, jsou lahůdkovou zeleninou. Aby byly chutné a křehké, je třeba je sklízet v době, kdy lze lusk snadno rozlomit a nevyčnívají z něj vlákna. Pokud lusk jemně stiskneme, neměly by být příliš patrné vybouleniny zrajících semen. (Naopak fazole pěstované na zrna je třeba nechat zcela vyzrát. Uprostřed se nacházejí odrůdy, které jsou určeny pro sklizeň celých lusků v době mléčné zralosti, kdy semena již rostou, ale ještě neuschla.)

Hrášek a cukrová kukuřice také chutná lépe, než zrna zcela dorostou nebo dokonce ztvrdnou. U mladých lusků a palic se cukry ještě nestihly přeměnit na škrob a jsou tudíž sladké, křehké a šťavnaté. Velmi časně je třeba sklízet cukrový hrách určený ke sklizni celých lusků – nejchutnější jsou lusky s dosud malými hrášky uvnitř.

Cukety nabízejí vskutku lahodné plody, které lze v kuchyni zpracovat nejrůznějším způsobem a jsou chutné i syrové. Je ovšem nutné je sklízet mladé, dokud nepřerostou 20 cm, a klidně i dříve. Pak jsou pevné, šťavnaté a mají máslovou chuť. Kdo nechává plody cuket přerůst v obří kyje, obere se na chuti, konzistenci a nic nezíská ani na množství. Pokud totiž plody včas odebíráme, podpoříme rostlinu v nasazování nových. Jedna mohutná rostlina dovede při vhodné zálivce a přihnojování přivést na svět ohromné množství plodů.

Co musí dozrát?

Rajčata a papriky je třeba nechat plně vyzrát. Čím sytější bude jejich barva, tím sladšími se stanou. Ovšem před příchodem prvních mrazíků je třeba sklidit i plody nedozrálé a nechat je dozrát při pokojové teplotě. Někteří pěstitelé sklízejí i první papriky dříve, než dozrají, a ponechají je dozrát doma, čímž podpoří násadu dalších plodů.

Dýně a okrasné tykve určené k uskladnění je na rozdíl od cuket nutné nechat plně vyzrát. Rostliny, na nichž tykve necháme dozrát až do podzimu, budou mít sice méně plodů, ale zato budou dýně sladké a trvanlivé.

Zimní odrůdy jablek a hrušek určené ke skladování sklízíme dobře vyzrálé, ale nepřezrálé – v době, kdy jim začnou hnědnout jádra. Podobně i šťavnaté ovoce (švestky, slívy, višně, rybízy nebo angrešty), které získává zráním na sladkosti.

Kořenovou zeleninu sklízíme v době, kdy dosáhla požadované velikosti. Na záhonech vydrží v dobrém stavu i po příchodu lehčích mrazů, pokud ji svrchu přikryjeme například vrstvou slámy.