Zajímavé a nové odrůdy paprik: sladké zelené, pálivé habanero a jalapeňo...
10. 2. 2010

Zajímavé a nové odrůdy paprik: sladké zelené, pálivé habanero a jalapeňo...

Pěstujete papriky již mnoho let, nebo se chytáte letos vlastní krásné a chutné plody získat poprvé? Ať tak či onak, v únoru je nejvyšší čas na předpěstování semen – a tedy i výběr odrůd, které se rozhodnete vyzkoušet. A nabídka je opravdu široká, rozmanitá, lahodná i pálivá, hrající všemi barvami.

Vyzkoušejte tipy na zajímavé odrůdy papriky a ověřte si, že plody z vlastní sklizně chutnají nejlépe. Navíc právě rozmanitost chutí, vůní, barev i tvarů je jednou z výhod domácího pěstování této výtečné zeleniny. Můžete pěstovat sladké a zelené, nebo šťavnaté a jemné bílé plody, a zrovna tak i papriky obří nebo pálivé, jejichž říz je pověstný po celém světě.

Saskia je nejlepší ještě zelená

Hybrid Saskia F1 se vyznačuje nezvyklou, hráškově zelenou barvou plodů v době, kdy se sklízejí ke konzumaci. Také chuť velkých obdélníkovitých plodů je mimořádná − vyvážená, jemně nasládlá a šťavnatá. Plody posléze zčervenají, ale to již nejsou tak chutné jako v době, kdy mají zelenou barvu.

odolná paprika SlovanaSaskia je výborně přizpůsobena různým podmínkám prostředí, je možné ji pěstovat ve skleníčcích i fóliových krytech, v záhřevných lokalitách i venku.

Přizpůsobivá, odolná Slovana

Mezi novější odrůdy zelených paprik patří i hybrid Slovana F1. Plody vynikající pevností, jsou obdařeny silnou stěnou. Jsou mimořádně přizpůsobivé různým podmínkám prostředí, lze je s úspěchem pěstovat na rozmanitých stanovištích. Mají podobu širokých tupých jehlanců. Rostliny dorůstají značné výšky v příznivých podmínkách.

Amy a Superamy vynikají šťavnatostí

i

Superamy F1 můžete s úspěchem pěstovat na venkovních záhonech i ve fóliovníku.

Papriku Amy si zahrádkáři právem oblíbili. Její smetanově bílé, šťavnaté plody s masivní stěnou si získaly skvělou pověst. Odrůda vyniká vysokým výnosem a perfektním zdravotním stavem. V horších klimatických podmínkách vykazuje tato polní paprika výborné výsledky i při pěstování ve fóliovnících.

Amy dostala ještě hybridního sourozence − Superamy F1. Plod je typem podobný Amy, pouze je větší s ještě silnější stěnou. Navíc má geneticky zablokovanou tvorbu anthokyanu, fialového barviva, které u Amy způsobuje fialová „líčka“ při nižších podzimních teplotách. Hybridní efekt se u Superamy dále projevuje vyšší vitalitou, stabilním výnosem a výraznou raností.

Dopřejte odrůdám Amy a Superamy čas

 • Nevyzrálé, podtržené plody jsou méně chutné a rychleji vadnou.
 • Při „nalévání“ a zakulacování plodu roste do šířky i jeho stěna.
 • Sklízejte proto až plně vyzrálé, smetanově bílé papriky. Tehdy jsou nejchutnější.

Maxi papriky čtvrt metru dlouhé, Samurai a Teo

Papriky, které vynikají obrovskými plody, se označují jako Lamuyo typ. Jejich plody hranolovitého tvaru běžně dosahující délku 20 cm, při správném pěstování i 30 cm. Stěna bývá zprohýbaná, hrubá, tužší, ale příjemné chuti.

Hybrid Samurai F1 má plody tmavozelené, zrající do karmínově červené barvy. Paprika Teo F1 se v průběhu zrání mění dožluta.

Obě odrůdy jsou vhodné do skleníků a fóliových krytů. Rostliny jsou pevné a mohutné s tmavě zelenými listy.

Pokud chcete vypěstovat maxiplody:

 • Nechejte rostlinu dostatečně zmohutnět.
 • Vyštípejte první květy a v průběhu vegetace ponechejte na rostlině tři, maximálně pět květů najednou.
 • Pravidelná závlaha a pravidelné přihnojování jsou další podmínkou.

paprika habanero

Habanero, paprika se silou ohně

Mexická paprika Habanero milovníky ostré chuti rozhodně nezklame. Je nejpálivější paprikou, jež se dnes v Evropě pěstuje. Ovšem nezvyklí Evropané by ji zprvu měli dávkovat po špetkách.

Ovšem capsaicin, který paprika obsahuje, je opravdu léčivý:

 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • chrání organismus před nemocemi srdce a cév

Pikantní Jalahot pálí přiměřeně

i

Jalahot můžete pěstovat ve fóliových krytech a sklenících, v teplých oblastech nebo záhřevných lokalitách i na venkovních záhonech.

Mezi papriky typu „jalapeňo“ patří odrůda Jalahot, která pálí „tak akorát“. Plody jsou menší tlustostěnné jehlany dlouhé 7,5 cm a široké  3,5 cm. Typickým znakem papriky typu jalapeňo je zcela hladký povrch bez zprohýbání nebo rýhování. Tmavozelená barva plodů se zráním mění do červené.

Odrůda je výborná do salátů, leča i guláše, i jako zapékaná chuťovka k pivu či vínu.

Zapékané papriky jalapeňo

 • Plody rozkrojte podélně na polovinu.
 • Odstraňte placentu se semeny a papriky potřete olivovým olejem.
 • Naplňte půlky paprik sýrem dle své chuti.
 • Pečte, dokud nezměknou.

Pro Receptář Peter Gajdoštin.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

papriky v truhlíku

(VWPsQNuH0mEjFm4Umbm~g), 3. 6. 2013, 11:40

Dobrý den ,rád bych se zeptal kolik papriček zasadit do jednoho truhlíku na balkóně.

semínka Jalapeno a Habanero

(VWPsQNuHWorvQMQRVvbjcLc_VvcjKnd6jWmKf94Vj7aPZYTw), 3. 3. 2012, 11:12

velký výběr semen papriček Jalapenos a Habanero naleznete na http://www.seminka-chilli.cz, Mě vyklíčila skoro všechny semínka co jsem zde sehnal.

Předpěstování paprik

(IVANA), 6. 2. 2010, 22:38

Letos mám poprve možnost využít skleník,ale není vytápěný.Může mi někdo poradit kde si mám předpěstovat semínka paprik? Jestli doma za oknem,nebo v nevytápěném skleníku a v jakou dobu?Předem děkuji za odpovědi.

RE: Předpěstování paprik

(VWPsQNuBWgm.CqkjW7bMQMvaVWR), 22. 2. 2011, 09:26

Vážená pani. nic jste ještě nezmeškala.Nasejte semena do vlhkého substrátu. navlhčete, přikryjte fólii,dejte nádobu blízko radiátoru.Strčte do hlíny teploměr , aby se teplota pohybovala na 28-32°c.Za 8-10dní jsou rostlinky venku.Až začnou vyrůstat první pravé lístky, přesaďte pojednom do3dcl kelímků a dejte je na okno.10-20května máte krásnou sadbu.Odrůda Simona Vás nesklame.Potom přihnojujte kristalonem, .Mnoho zdaru.J:G:

RE: Předpěstování paprik

(VWPsQNu8-7PaQlu_98m~eYSx47bO), 24. 1. 2017, 14:03

Dobrý den,začínám s pěstováním pálivých papriček-mám několik odrůd, můžeme spolu vyměnit semínka ? Mohu poslat fota.

RE: Předpěstování paprik

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 10. 2. 2010, 10:32

V nevytápěném skleníku by jim byla zima, kdepak, tam by semínka klíčit nechtěla, paprika je teplomilná. Ve skleníku ji můžete pěstovat později, bude plodit dřív a dobře. Doma za oknem je to na klíčení nejlepší, co nejvíc světla a tepla. A klidně začít už v polovině února, papriky si dávají na čas....

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS