Ne každý má vhodné podmínky, proto se uskladněné ovoce, které by mělo vydržet celou zimu, velmi brzy scvrkává, předčasně měkne a ztrácí charakteristické vlastnosti. Ovoce by se mělo správně skladovat v dobře větratelných místnostech nebo ve sklepích se stejnoměrnou teplotou, bez pronikání přímého slunečního světla a vždy samostatně. Ovoce je vhodné dávat do dřevěných lísek nebo přepravek z umělé hmoty, naskládaných na sebe, a před uskladněním se vyplatí dokonalé vytřídění poškozených plodů. Pro lepší cirkulaci vzduchu spodní bednu buď podložíme, nebo necháme prázdnou. Teplotu regulujeme větráním. Skladovací teplota pro jablka je 1-5 °C, hrušky 1-4 °C. Teplota nad 6 °C už urychluje zrání a podporuje vznik hnilobných procesů. Sušší vzduch (méně než 80 %) pak vyvolává ono zmiňované scvrkávání plodů.

Faktory ovlivňující skladování

  • Zralost odrůd - pozdě sklizené plody mají kratší skladovatelnost, naopak podtržené plody mají špatné chuťové vlastnosti, vadnou a scvrkávají se.
  • Půdní podmínky - plody sklizené ze stromů rostoucích na těžkých půdách se uchovávají hůře.
  • Poloha - plody sklizené ze stromů rostoucích ve vyšších nadmořských výškách mají delší trvanlivost.
  • Hnojení - plody sklizené ze stromů přehnojených dusíkem mají sníženou trvanlivost.
  • Řez - stromy se správně provedeným řezem a se stejnoměrně rozloženým plodonosným obrostem dávají lepší a trvanlivější plody.
  • Dezinfekce skladu - před uskladněním ovoce se vyplatí prostory zasířit nebo alespoň vybílit stěny.

Základní zásady

Pěstitelé se mnohdy dopouštějí zásadní chyby, když oddalují uskladnění sklizeného ovoce. Každý den, který uplyne mezi sklizní a uskladněním, však zkracuje trvanlivost ovoce o týden. Především u hrušek je nutné, aby byly uskladněny do 24 hodin od načesání.

  • Skladujeme nejlépe plody střední velikosti, zcela zdravé, neporaněné a neotlučené, před skladováním je neomýváme.
  • Jablka a hrušky rovněž neskladujeme společně s cibulí, česnekem nebo bramborami, protože rychle přejímají cizí pachy. Plody rovnáme do lísek po odrůdách (nikdy nedáváme několik odrůd dohromady) tak, aby konzumně dříve dozrávající odrůdy byly na kraji a tvrdé zimní vzadu.
  • Kvůli pravidelné kontrole plodů bychom měli mít ke všem lískám snadný přístup.
  • Po uskladnění nikdy nezapomínáme na důkladné a pravidelné větrání, protože dozrávající ovoce „vydechuje“ plyny, které urychlují zrání plodů.

Sklízíme zasucha

Ovoce sklízíme za suchého počasí poté, když sejde rosa. Při česání za deště se ovoce snadno kazí a snižuje se jeho trvanlivost. Češeme ručně a už během sklizně třídíme jablka na nepoškozená, s menšími vadami a spadaná. Především plody napadené strupovitostí, malé nebo poškozené je lepší odvézt do sběrny či zpracovat na mošt ihned po vytřídění. Ovoce zbytečně nepřesypáváme.