Zasejte zeleninu v červnu, sklízejte od léta až do zimy
1. 6. 2017

Zasejte zeleninu v červnu, sklízejte od léta až do zimy

Zeleninová zahrádka před počátkem léta dává bohatou úrodu. Na uvolněné nebo nově připravené záhony můžete vysít další plodiny, a mít tak čerstvou zeleninu po ruce až do podzimu.

Pokud je v průběhu června zasejete, spolehlivě dorostou: mrkev, špenát, roketa, červená řepa, černá ředkev, vodnice, keříkový fazol, hrášek dřeňový i cukrový, pekingské a čínské zelí, hlávkové zelí, letní ředkvičky, raná kedlubna. Výsevy je třeba pravidelně kropit, aby nezaschly. Po vzejití půdu kolem sazeniček zamulčujte,  nebude pak rychle vysychat. Sít je možno i do důlků či řádků v předem připravené vrstvičce mulče.

Záhon se saláty potěší i na pohled

Aby saláty nekvetly

K červnovému setí vybírejte letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu. Kadeřavé a pestře zbarvené listové odrůdy jsou chutné, můžete z nich listy odřezávat velmi brzy, přičemž další stále dorůstají, a vypadají pěkně na záhoně i na talíři. Zatímco zjara potřebovaly co nejvíce slunce, v parném létě svědčí salátům spíš místo zastíněné – pod stromy, keři, plůtky nebo pod zástěnou z okurek, pokud je pěstujete jako popínavky na opoře. Štavnaté a křehké budou, když jim dopřejete dostatek vody.

Kadeřávek je vynikající zelenina, kterou budete sklízet po celou zimu

S čím neotálet?

Zeleninu pro zimní sklizeň, jako je růžičková kapusta, pór a kadeřávek (který můžete pěstovat i v atraktivní puprurové varietě), zasijte raději již v první polovině měsíce. Buď přímo na záhony, nebo, pokud ještě nejsou volné, do sadbovače či malých květináčků. Sadbu nechte vzejít na mírně zastíněném místě, klíčící rostlinky nenechejte zaschnout.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS