Zdravý, chutný, pěkný: Rybíz by neměl na zahrádce chybět
11. 7. 2013

Zdravý, chutný, pěkný: Rybíz by neměl na zahrádce chybět

Při správném ošetření rybízové keře bohatě plodí zdravé a všestranné ovoce, navíc pěkně vypadají a poslouží například i jako předěl okrasné a užitkové části zahrady.

Zmínky o rybízu pocházejí ze 14. století, kdy se, především ten černý, pěstoval jako léčivá rostlina. Ve větším množství se začal rybíz pěstovat v 16. století, kdy se ze západní Evropy rozšířil i k nám. Dnes pěstujeme odrůdy, které pocházejí z různých evropských států a z Ameriky, ale i odrůdy naše.

Bílý, červený či černý?

  • Bílé rybízy sklízíme od poloviny července. Mají výhodu, že nejsou napadány ptactvem a chuťově jsou sladší.
  • Černý rybíz sklízíme zhruba od konce první dekády července do poloviny srpna. Mají osobitou příchuť a velké množství zdraví prospěšných látek.
  • Červené rybízy zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna až září. Jsou výrazné, kyselé chuti a krásně barevné.

Na zrající rybíz je pěkný pohled

Rybízy nejlépe plodí ve skupinkách

Pěstované odrůdy červeného a bílého rybízu jsou samosprašné, přesto se doporučuje vysazovat společně alespoň dvě současně kvetoucí odrůdy. Černý rybíz je částečně cizosprašný. Časté sprchání bobulí u černého rybízu bývá způsobeno tím, že v době jeho kvetení je špatné počasí, takže včely nemohou létat a dostatečně opylit tyto odrůdy cizím pylem.

Výsadba rybízu

i

Plodonosný obrost má životnost 6–8 let, pak musíme přestárlé větve postupně obměňovat za mladé. Životnost keřů se předpokládá kolem 20 let.

Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu rybízu je podzim. Keře vysazené v tomto období využívají zimní vláhu a intenzita jejich růstu je mnohem větší než při jarní výsadbě.

  • Rybízy sázíme v řadě ve vzdálenosti 1–1,5 m, do řad vzdálených od sebe kolem 3 m.
  • Sázíme je asi o 10 cm hlouběji, než rostly ve školce – hlubší výsadba využívá přirozenou schopnost rybízu vytvářet větší množství kořenů i na jednotlivých větvičkách.
  • Na jaře zakrátíme ponechané výhony (3–5) v keři na 2–3 očka.

sazenice rybízu

Stromková forma rybízu

Stromek je u rybízu méně častý pěstitelský tvar než keř. Nejvhodnější je rovněž podzimní výsadba. Stromky vysazujeme ke kůlům nebo drátěnce; i stromky je nutné sázet hlouběji. Pokud bychom je vysadili mělce, zasychaly by jim kořeny, protože rostou těsně pod povrchem půdy.

  • Na jaře vybereme 4–5 výhonů, které zakrátíme na 2–4 očka, tyto výhony slouží jako základ budoucí korunky.
  • Každoročně je nutný udržovací řez, kterým odstraňujeme poškozené, přestárlé a nevhodné výhony v korunce.

Výhodou stromkového tvaru je lepší kvalita plodů, snadnější sklizeň i obdělávání půdy pod stromky. Životnost stromku se předpokládá 8–10 let.

Autor Miloslav Richter.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

vysazování

(porDRYSSq8Ak-~l6jWmKD), 15. 7. 2013, 13:46

Chtěla bych se zeptat-stačí když z keříku ohnu větvičku od rybízu k zemi a zasadím ji ohnutou??přijme se mi to ,kdysi jsem o tom slyšela,že se to dá a co kdybych ji odstřihla namočila do stimulátoru a zasadila??jde to také nebo bude planý výhon,??děkuji!!

RE: vysazování

(Aleš), 16. 7. 2013, 05:45

Jednou jsem, jenom tak pro zajímavost, zasadil 4 na jaře odstřihnuté větévky ze stromku červeného rybízu z udržovacího řezu a bez jakékoliv úpravy zasadil asi do 1/4 délky do normální země na zahradu na stinné místo, občas zalil a vyrostl keř, který rodí již cca 15 let.

RE: vysazování

(Lída), 15. 7. 2013, 20:37

Zkusit můžete oboje. Když větvičku uříznete a zasadíte, je to řízkování. Chce to lehký substrát a nejlíp miniskleníček, nebo kelímek pro lepší klima, a nenechat moc listů. Větvička k zemi, hřížení, je dobrý způsob, nejlíp ji malounko naříznout, vložit sirku, to místo zahrnout zemí a zatížit kamenem, uchytit očkem. Počkat ale tak rok, než se sazenička připravená k odejmutí.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS