obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V létě bydlíme na zahradě: Kuchyň, obývák nebo ložnice v přírodě

V létě se dá na zahradě spát, vařit, posedět s přáteli nebo jen tak odpočívat a relaxovat. Využijte její zelenou náruč a zařiďte si obytný prostor v zahradě.

Každý, kdo vlastní zahrádku si může v horkých letních dnech gratulovat. Posezení v chladivém stínu, koupání, odpočinek na dece či lehátku povyšují zahradu na luxusní relaxační zónu. Venku však můžete dělat i spoustu jiných věcí, sezvat si přátele na rušnou party, prostřít pro rodinu slavnostní oběd, dopřát si siestu i spát v jemném pohupování větru. Zahrada poslouží jako jakákoli místnost domě, ve které ovšem nemusíte luxovat a utírat prach. Možností je nepřeberně, při plánování nových prvků v zahradě je dobré se poradit se zahradním architektem, aby výsledkem byl funkční a uspořádaný celek.

V zahradě může být funkční i pohodlné zákoutí V zahradě může být funkční i pohodlné zákoutí Zdroj: Shutterstock.com / Artazum

Kuchyně s perfektním odvětráním

Kuchtit v létě venku není žádný problém. Součástí může být gril Součástí může být gril Zdroj: Shutterstock.com / Stefano Garau zároveň je potřeba myslet i na ochranu před deštěm a slunce. Podle náročnosti zpracování se samozřejmě odvíjí i cena, za kuchařský ráj pod širým nebem zaplatíte klidně 150 tisíc korun i více. Šikovný kutil si poradí i levněji, dá se sáhnout po levnějších materiálech nebo použít starší zařízení. Funkční kuchyň lze zbudovat i ze staré skříně nebo vyřazených poliček.

Originální řešení ze staré skříně Originální řešení ze staré skříně Zdroj: Shutterstock.com / TippaPatt

Obývák s relaxačním programem

Pobyt na zahradě nemusí končit Nábytek se dá pořídit i levně Nábytek se dá pořídit i levně Zdroj: Shutterstock.com / Mario N se dají využít svítící řetězy nebo závěsná svítidla. Více o zahradním osvětlení zde. Znepříjemnit pobyt venku dokáže obtížný hmyz. Nezapomeňte na instalaci lapače na komáry a mouchy. Odpuzující účinek pro hmyz mají i různé aromatické oleje do lamp nebo speciální svíčky. Nechtěné návštěvníky odradí i správně zvolená výsadba v okrasné zahradě, sáhněte po repelentních rostlinách a budete mít klid. Co komárům nevonní?

Pohodlné lehátko se dá využít po celý den Pohodlné lehátko se dá využít po celý den Zdroj: Shutterstock.com / Hannamariah

Ložnice s nejvyšším stropem

Spaní pod širákem patří k letní Houpací síť potěší hlavně děti Houpací síť potěší hlavně děti Zdroj: Shutterstock.com / Visionsi Nepřehlédnutelný je také altánek na spaní se zabudovaným lůžkem nebo zahradní postel s baldachýnem. Může mít střechu stahovací nebo otevřenou, nebesa, stěny doplněné o závěsy, co si jen budete přát. Skromnější nocležníci se spokojí s rozkládací pohovkou. Dobrodružného ducha zase uspokojí spaní v zahradní síti nebo závěsném lehátku.

Postelové altány skýtají pohodlí i romantiku Postelové altány skýtají pohodlí i romantiku Zdroj: Shutterstock.com / Dmitry SKilkov

Akční letáky