obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V srpnu můžete zasít salát, špenát, ředkvičky i další zeleninu

Sklidili jste úrodu? Na uvolněné záhony ještě můžete vysít mnoho druhů zeleniny. Některé se postarají o čerstvé vitamíny na podzim, jiné dorostou až na jaře.

V srpnu je stále vhodný čas na výsev salátů. Kozlíček polníček dává sklizeň až do prvních mrazíků, také kadeřavé saláty určené k řezu listů rostou rychle. I hlávky se stihnou zavinout, pokud bude podzim příznivý, případně pokud je ochrání skleník, fólie nebo netkaná textilie. Do pařeniště nebo skleníku můžete koncem měsíce vysít zimní salát (Humil nebo Altenburský), který přezimuje, a poskytne velmi časnou jarní sklizeň.

černý kořen zvaný hadí mord španělský černý kořen zvaný hadí mord španělský Zdroj: Shutterstock.com / Patrycja Nowak

Vysévat můžete ředkve a rané ředkvičky, ozimou cibuli a kapustu pro sklizeň v příštím roce. V druhé polovině srpna se vysévá rovněž černý kořen, Scorzonera čili hadí mord španělský, který poskytne chutnou a zdravou úrodu v příštím roce.

Mladý špenát je lahodný

Mladý špenát můžete sklízet do listopadu Mladý špenát můžete sklízet do listopadu Zdroj: Shutterstock.com / Deyan Georgiev

Čerstvé, mladé lístky špenátu jsou kulinářským pokladem a také velkým přínosem pro zdraví. Prospěšný je vysoký obsah kyseliny listové, dále řady vitamínů, minerálů a chlorofylu. Mladý špenát se hodí k lehkému podušení, zapékání, ale i za syrova do salátů. Můžete jej zasít ještě nyní a v říjnu již sklidíte mladé listy. Svědčí mu kyprá půda, ideální hnojení je dobře vyzrálý kompost. Vysévá se do řádků vzdálených od sebe 20 cm.

Akční letáky