Jsou to skutečně dva různé druhy kaktusů, přestože se podobají listy, tvarem i květy. České jméno dostaly podle toho, kdy vykvétají. Obě rostliny opravdu řadíme mezi kaktusy, i když připomínají sukulenty, jejich nároky na pěstování se ovšem od klasických kaktusů liší. Pocházejí totiž z deštných pralesů Brazílie, proto si potrpí na více vláhy, snesou i méně světla, nikoliv však stín.

Velikonoční kaktus

Tento rod se nazývá Hatiora, dříve Rhipsalidopsis. Od vánočního se liší tvarem článků, které nemají špičky, ale jsou měkké a okrouhlé, dále květy, které postrádají patra, a nakonec i korunou, jež je spíše nálevkovitá či zvonkovitá. Podmínky pro pěstování jsou podobné jako u vánočního kaktusu, i ten velikonoční miluje venkovní letnění od května do září a lehce přistíněné stanoviště.

Pěstování a načasování doby květu

 • Na podzim rostlinu přeneseme do interiéru a dopřejeme jí od října až do ledna klid. Teplota by se měla pohybovat okolo 15 °C, ideální je chodba nebo hala, kde netopíme nebo jen málo.
 • Kaktusům vyhovuje okno orientované na sever. Omezíme rovněž zálivku a nepřihnojujeme.
 • V únoru se začnou tvořit malá poupátka, to je doba, kdy zvýšíme zálivku a také teplotu asi o 2–3 °C. Jednou za čtrnáct dnů můžeme rostlinu přihnojit tekutým hnojivem pro kaktusy.
 • V první půli března by měl být kaktus v plném květu.

Velikonoce jsou ovšem každý rok v jinou dobu, nemusí to být překážkou, kaktus lze ve kvetení zpozdit teplotou – zvedneme ji jen mírně nebo vůbec. V době, kdy kaktus kvete, jej zaléváme více, nikdy nenecháme zem zcela proschnout, po odkvětu zálivku omezíme do doby, než začneme kaktus letnit. Přílišná zálivka může vyvolat hnilobu kořenů.

Vánoční kaktus

Rod Schlumbergera, bývá nabízen také pod názvy Zygocactus nebo Epiphyllum. Hybridní kultivary kvetou v mnoha barvách, mimo jiné je najdeme i ve svěží lososové, pastelově růžové a žluté (kultivar ‘Gold Charm‘). Typicky článkovité tělo rostliny vytváří větší množství výhonů. Dobrým rozpoznávacím znakem je tvar článků – vánoční kaktus je má po okrajích zubaté, kdežto velikonoční okrouhlé.

A podobně jako vánoční hvězda potřebuje i vánoční kaktus krátký den k tomu, aby vykvetl. Asi měsíc před Vánoci rostlinu necháme v chladnější místnosti při minimální zálivce a teprve týden před svátky ji dáme do pokoje a zálivku zvýšíme, pak bude krásně a bohatě kvést.

Strašákem pěstitelů je opadávání květů při přenášení v rozdílných teplotních a vlhkostních podmínkách. Někdy může během několika dní opadat celá násada poupat, protože kaktus je nejchoulostivější právě ve stadiu, kdy se poupata vybarvují. Rozvité květy už opadají málokdy. Pokud se však při přenášení výrazně nezmění teplota či vlhkost prostředí, poupata na rostlině vydrží.

Pěstování po celý rok

 • Vánočnímu kaktusu prospěje letnění, proto může být od počátku května do podzimu venku na zahradě nebo na terase.
 • Důležité jsou světlé až polostinné místo a pravidelná zálivka, mezi níž by zemina měla vždy vyschnout.
 • Jednou za čtrnáct dní přidáme do vody tekuté hnojivo na kaktusy.
 • Na „letním bytě“ necháme rostliny do září, jakmile však noční teploty klesnou pod 10 °C, přeneseme je domů.
 • Od září do listopadu potřebují období klidu s omezenou zálivkou a teplotou mezi 12–15 °C, při vyšších teplotách by kaktus nekvetl.
 • Okolo poloviny listopadu začínají kaktusy nasazovat poupata a lze je začít trochu přihnojovat tekutým hnojivem.
 • Teprve týden před Vánocemi, ve stadiu, kdy jsou poupata již téměř otevřená, přeneseme kaktus do pokoje s teplotami kolem 18 °C, nikoli však více. Jakmile rostlina odkvete, postavíme ji opět na chladnější místo a omezíme zálivku až do jara.
 • Stejně jako ostatní pokojové rostliny i vánoční kaktus přesazujeme na jaře, a to do speciálního kaktusového substrátu. Každoroční přesazování ale není nutné a zejména větším rostlinám stačí výměna květináče jednou za 3–4 roky.