LED osvětlení v exteriéru umisťujte s rozmyslem.
Zdroj: Shutterstock.com / Oleksandr Berezko

Vánoční LED osvětlení pro dům i zahradu

Díky bezúdržbovým a úsporným LED diodám a řetězům můžete rozsvítit o Vánocích prakticky celý váš dům i zahradu. Do exteriéru zvolte vánoční osvětlení, které splňuje bezpečnostní normu pro užití ve venkovním prostředí. Energii pro svícení jim dodávají buďto baterie, nebo zachycená solární energie. Výzdobu domu a zahrady tak můžete na svátky vyřešit opravdu velkolepě.

Každoročně máme před Vánocemi větší výběr dekoračního osvětlení pro sváteční chvíle, než tomu bylo v loni. Od řetězů přes světelné hadice, až po svítící rampouchy, hvězdy nebo celé svítící stromečky. Díky této nepřeberné škále vánočního osvětlení můžeme vykouzlit z našich domů doslova pohádkové chaloupky a ze zahrad dokonalou sváteční scénu plnou andělů, zvířátek nebo do daleka zářících stromků.

Vánoční strom v exteriéru vyžaduje speciální LED osvětlení se zabezpečeným zdrojem a ochranou. Vánoční strom v exteriéru vyžaduje speciální LED osvětlení se zabezpečeným zdrojem a ochranou. Zdroj: Shutterstock.com / rangizzz

Stromečky s trafem a LED diodami

LED světelný řetěz - hvězdy k exteriérovému osvětlení. LED světelný řetěz - hvězdy k exteriérovému osvětlení. Zdroj: Shutterstock.com / Igisheva Maria

Na mnoha zahradách nebudou letos chybět osvětlené vánoční stromečky. Jednou z variant je zvolit rostlý stromek na zahradě, a ten ozdobit LED diodami v podobě dlouhého řetězu anebo ven na zahradu umístit některý z umělých stromečků s trafem, které pracují s provozním napětím 24 V a rozzáří se 120 LED diodami. Výška takovýchto stromečků se obvykle pohybuje okolo 1,5 metru.

Dokonale ohybné světelné hadice

Venkovní zábradlí nebo kmeny stromů, případně pergolu na zahradě lze rozsvítit prostřednictvím světelných hadic. Jsou dokonale ohebné, a tak je můžete ovíjet například okolo sloupků anebo z nich vytvořit oblouk. Průměr těchto světelných hadic se pohybuje od 30 mm. Například světelná hadice s 50 LED diodami potřebuje provozní napětí 24 V a koupíte ji v délce 5 metrů. Nastavit ji můžete na jemné problikávání nebo na flash efekt, případně na střídání několika variant barev.

Některé typy světelných řetězů a osvětlení lze použít venku i v místnosti. Některé typy světelných řetězů a osvětlení lze použít venku i v místnosti. Zdroj: Shuterstroc.com / Inara Prusakova

Hvězdy nejen na nebi

I když se nedočkáme bílých Vánoc a obloha na Štědrý den zůstane zatažená, můžeme ozdobit svou zahradu alespoň LED hvězdami a světelnými vločkami, které neroztají ani při oblevě. Příkon různých typů a velikostí LED hvězd a LED vloček se pohybuje od 4,5 W přes 10 W, až po 19 W. Průměr motivů může být 40, 50, ale i 90 cm. Od velikosti se odvíjí i cena jednotlivých motivů.

Vkusný anděl před váš dům

Anděl strážný – vánoční může být tím dokonalým svátečním doplňkem ve vaší zahradě. Výška okolo 120 cm ho předurčuje k umístění u vchodu do domu. Ale můžete s ním ozdobit i váš svátečně vyladěný interiér. Prvotně je ale určen k umístění do exteriéru, neboť má vysokou ochranu krytí, a to IP44.

LED řetězy s trafem můžete smotat a vložit do vyřezávaných domečků, do vázy mezi šišky nebo do jiných dekorací. LED řetězy s trafem můžete smotat a vložit do vyřezávaných domečků, do vázy mezi šišky nebo do jiných dekorací. Zdroj: Shutterstock.com / Alena Ozerova

Jak osvětlit místa, kde nejsou zástrčky?

LED osvětlení v exteriéru umisťujte s rozmyslem. LED osvětlení v exteriéru umisťujte s rozmyslem. Zdroj: Shutterstock.com / Oleksandr Berezko

Teplá nažloutlá nebo ledově bílá barva světelných řetězů s 50 diodami vydrží svítit až 8 hodin. Tyto řetězy fungují na jedno nabití a jejich obvyklá délka je 6 m. Proto se hodí k umístění prakticky na vše, kde není k dispozici zásuvka. Využít můžete řetězy na ozdobení venkovního krbu, okenní římsy, kamenů na skalce, nebo nižších keříků lemujících přístupovou cestu k domu. Uprostřed zahrady lze vyřešit osvětlení také formou řetězů na baterie, nebo na solární energii.

Méně je někdy více

Dekorace může být vkusná i nápaditá zároveň. Dekorace může být vkusná i nápaditá zároveň. Zdroj: Shutterstock.com / Elena Shashkina

Nezapomínejme, že někdy je méně více. Přeplácaná a všemi barvami hrající zahrada anebo okolí domu může klidnou a příjemnou atmosféru Vánoc naprosto potlačit. Množství blikajících světel pak může obtěžovat jak vás, tak vaše sousedy.Světelný smog patří navíc v posĺední době k dosti závěžným problémům, které ovlivňují nejen ptactvo a přírodu jako celek, ale také nás, lidstvo. Střídmost a vkus ve vánoční světelné výzdobě se rozhodně vyplatí.

Varování: Z bezpečnostních důvodů nakupujte světelné dekorace u oveřených prodejců, kteří prodávají certifikované výrobky. Takové produkty jsou bezpečné jak pro vás, tak pro vaše okolí. 

Akční letáky