obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Variegátní javor aneb panašované listy okrasných kultivarů

Máme na zahradě mladý javor. Je docela obyčejný, ale na jedné straně koruny vždy vyroste melírované listí. Je to docela zvláštní. Čím to může být? ptá se Ludmila Čechová z Třince

Úkaz na listech bývá označován jako panašování. Na první pohled jde o barevnou odlišnost celých listů nebo jejich částí, způsobenou ztrátou chlorofylu nebo jeho částečným úbytkem. Takové listy (a někdy celé stromy, keře i byliny) bývají označovány jako variegátní, pestrolisté.

Jak panašování vzniká?

Barevné změny mohou vzniknout i tzv. plastidovou mozaikou, mohou být způsobeny virovou infekcí (například v květech tulipánů, na listech jiřin), fyziologickou poruchou (např. chloróza, „žloutenka“) nebo náhlou genovou mutací. Zejména pro posledně jmenované je příznačné ostré ohraničení barevně odlišných ploch a skvrn, což jiné fyziologické změny a virózy nemají.

Panašování zdobí i listy oblíbených bohyšek Panašování zdobí i listy oblíbených bohyšek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okrasné panašované kultivary javorů

U javoru klenu zahradníci využili těch změn, které se ukázaly jako fixované, stálé, každoročně se opakující, a vegetativní cestou (roubováním, očkováním) takové odchylky udržují pod komerčními, kultivarovými jmény.

  • Například kultivary ´Aureo–variegatum´ nebo ´Aucubaefolium´ mají zlatožlutě skvrnité listy
  • cv. Leopoldii má listy slámově žlutě skvrnité
  • kultivary ´Flavescens´ nebo ´Worleei´ mají osvětlené listy zbarvené žlutavě, ale zastíněné listy jsou zelené atd.

Pestrolistý, panašovaný javor Pestrolistý, panašovaný javor Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Javorová chiméra

Někdy se přihodí, že pestrolistý kultivar naroubovaný na „zelené“ podnoži má po čase v koruně celé partie jen zelené a jiné pestré. Tento jev se nazývá chiméra a je způsoben tím, že ve stonku vedle sebe prorůstají pletiva zelené podnože a pestrolistého roubu.

Akční letáky