Královny květin zaslouží dobrou společnost

S pojmem doprovodná výsadba či anglickým „companion Gardening“, což je metoda polykulturního pěstování, jste se mohli setkat především v literatuře a článcích o pěstování zahradních plodin nebo bylinek. Nicméně podobná pravidla platí i pro růže.

Ve zkratce lze říci, že sousedící rostliny se nějak pozitivně nebo negativně vzájemně ovlivňují. Jde nejen o konkurování si v přísunu vláhy, živin či slunečního svitu. Rostliny si mohou vzájemně i prospívat tím, že jsou repelentní vůči škůdcům napadajícím i sousední rostliny, mohou poskytovat oporu, lákat hmyz nebo také dodávat do půdy živiny výhodné i pro zeleň v okolí. A jak je to s růžemi? Kteří sousedi jim svědčí a kteří ne?

V tomto příspěvku z YouTube kanálu Sprouted Seeds se dozvíte, které rostliny se v blízkosti růží vysazovat mají. Tyto jim svědčí, nijak je neusurpují a rostliny ze své přítomnosti mají často prospěch navzájem.

Zdroj: Youtube

Které květiny svědčí růžím?

Růže jsou nejen krásné, ale také náročné na péči, a rozhodně se hodí využít k jejich prospěchu i doprovodnou výsadbu. Jednou z velmi vhodných společnic k růžím je levandule či šalvěj. Tyto mají podobné požadavky na oslunění i půdu a zároveň svou vůní odpuzují mšice.

Dalším skvělým doprovodem pro růže je šanta kočičí, jejíž fialové květy a stříbřité listy kontrastují s růžovými keři a také ony pomáhají udržovat škůdce od záhonu s růžemi. Ze stejného důvodu jsou užitečné i aksamitníky čili afrikány.

Co vedle růží nesázet?

A nyní zbývá zodpovědět otázku, které rostliny jsou nevhodné a proč? Může jít například o trvalky, ale i letničky, které mají příliš mohutný růst a svým sousedům mohou nejen stínit, ale také konkurovat čerpání živin a vody. Jsou to například denivky nebo dosny. Do této kategorie spadá také popínavý břečťan, který se může táhnout nejen po zdech a plotech, které značně zmohutňuje, nebo přísavník, který snadno šplhá i po jiných rostlinách.

Nepříznivé podmínky pro růže mohou vzniknout i v blízkosti rostlin, které jsou extrémně náročné na vláhu. Tím jsou známé například ořešáky nebo túje, které se požívají často na živé ploty. Tyto žíznivé druhy značně vysušují své okolí.

Nesázejte k sobě rostliny, které vyžadují nestejné pH půdy. Růže mají rády mírně kyselé prostředí, což neplatí také pro měsíček lékařský, kopretiny, echinacey čili třapatkovky nebo rozmarýn.

Nevhodný může být i příliš hustý porost blízko sebe vysázených růží. Pamatujte, že každá rostlina potřebuje místo na sebe sama, může být sice hezké, že se časem keře mírně propojí, ale rozhodně by to nemělo být na úkor jejich kořenového systému nebo znemožnění přístupu a možnosti se o ně správně starat.

Jak zalévat v září růže

V září je důležité věnovat růžím zvláštní péči při zalévání, protože se připravují na zimní období. S koncem léta je potřeba zalévání postupně omezovat, aby růže neměly přebytek vláhy, což by mohlo vést k růstu nových výhonů, které nestihnou před zimou vyzrát. Růže je třeba zalévat méně často, ale důkladně, aby se voda dostala až ke kořenům. Ideální je zalévat v dopoledních hodinách, aby se přebytečná vlhkost stihla odpařit a zabránilo se tak vzniku plísní. Důležité je sledovat počasí a podle toho přizpůsobit zálivku – v deštivých dnech ji můžete úplně vynechat.

Související články

Zdroje: marthastewart.com, bloomingbackyard.com