Oblíbené kočičky můžeme nechat prvním čmelákům a včelám – vzhledem k opožděnému jaru budou potravu hledat těžko a vrba jíva je jedním z nejvydatnějších časných zdrojů. Velikonoční dekorace lze vytvořit i z jiných materiálů, a budou i zajímavější, neotřelejší.

Zelený mech

Ze zahrady ho někdy vyháníme, přitom je tak krásný. Oceníme ho i při tvorbě velikonočních dekorací – poskytne dokonalý podklad plný šťavnaté jarní zeleně. Působí něžně a jemně. Před tvorbou dekorace mech namočíme do vody, aby ji do sebe dostatek nasál a zůstal svěží. Až svátky pominou, můžeme jím poklást povrch květináčů vlhkomilných rostlin, nebo ho vrátit zpět do zahrady (proto se vyplatí ho místo lepení fixovat tenkou zelenou nitkou, která se v jeho porostu ztratí). Krásně doplní také jarní cibuloviny v nádobách.

Suchá tráva

Okrasné trávy, stejně jako trvalky, je dobré stříhat až na jaře. Ani kousek stařiny, staré neposečené trávy v koutě zahrady není ostudou, ale pomocí – slouží jako zimní úkryt kupříkladu pro slunéčka. A na jaře máme skvělý přírodní materiál k tvorbě útulných hnízdeček, ve kterých to vajíčkům tolik sluší. Poslouží i věchet sena. Ze stočeného svazku můžete uvinout dokonalé hnízdečko a přidat ještě podklad z tenkých větviček. A pokud suchou trávu po ruce nemáte, může ji nahradit lýko.

Jako doplněk k nápadným kraslicím postačí i obyčejná kupka suché trávy, která je nechá vyniknout, celkový dojem zjemní a také vajíčkům zabrání, aby se odkutálela ze stolu.

Mladá řeřicha

Štiplavá řeřicha poslouží jako rychlá náhrada osení, v teple a na světle se zazelená už za pár dní, pokud semena nejprve přes noc namočíte a poté vysejete na vlhkou buničinu nebo výsevní misku.

Pokud si řeřichu pěstujete jako zdravé a chutné zelené koření, máte o zelenou dekoraci postaráno.