obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Velká kniha bylinek: průvodce zdravým, příjemným a voňavým životem

Bylinky jsou krásné i užitečné, léčí, voní, zdravě ochucují pokrmy. Nechejte se inspirovat průvodcem po světě bylinek, který vám poradí, jak pěstovat známé i neobvyklé druhy a jak je všestranně využít.

Velká kniha bylinek nese své přízvisko zaslouženě, v knihovně si pro ní musíte připravit dostatečně velkou přihrádku. Často v ní ale uložená nebude, protože ji využijete v kuchyni, kde z ní můžete čerpat originální a lahodné recepty, i na zahradě, kde poslouží jako obsažný rádce a zdroj inspirace.  Téměř všechny uvedené aromatické rostliny však lze pěstovat i v nádobách, ať již doma, nebo na balkóně či terase, pokud zahradu nemáte.

Otevřete si tuto knihu při ranním šálku lahodného čaje a ponořte se do světa bylinek, které vám obohatí život, dodají pohodu a radost, zlepší zdraví.  

Encyklopedie plná vůně

Na 383 stranách přináší tato bohatě ilustrovaná kniha podrobné informace o stu zajímavých aromatických a léčivých rostlin. U každé naleznete barevnou fotografii, návod na pěstování, sklizeň i zpracování, na využití v kuchyni či ve fytoterapii včetně konkrétního receptu. Dozvíte se i pověsti, které danou rostlinu provázejí.

Velká kniha bylinek Velká kniha bylinek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Průvodce kromě bylinek zmiňuje i zajímavé dřeviny se zdravými a lahodnými plody, nechybějí fotografie hřebíčkovce kořenného, z nějž se sklízejí vonné hřebíčky, pepřovníku, nebo skořicovníku.

Kromě informacích o jednotlivých druzích rostlin v knize naleznete obsáhlé kapitoly s různým zaměřením:

  • Dozvíte se vše potřebné o pěstování bylinek na zahradě, můžete se nechat inspirovat různými styly a návrhy bylinkových zahrad, naleznete rady jak připravit půdu, hnojit, mulčovat, jak nakupovat sazenice a vysazovat, jak bylinky doma množit a celý rok o ně pečovat. Nechybí ani informace o vhodných kombinacích bylinek a zeleniny, které prospívají oběma, nebo o přírodní ochraně rostlin před chorobami a škůdci.  
  • Kompletní návod naleznete i pro pěstování bylinek v nádobách, na balkóně, terase i okenním parapetu.
  • Budete vědět, co vše potřebujete ke sklizni, kdy a jak ji nejlépe provádět a především jak bylinky uchovávat.
  • Další se věnuje používání bylinek k prevenci i léčení nemocí, a to jak evropské lidové tradici, tak vědeckému pohledu na léčivé rostliny i tradiční východní bylinné medicíně. Naleznete zde množství konkrétních návodů, jak si z bylinek připravit hojivé sirupy, nálevy, tinktury, oleje či obklady. Na dalších stránkách najdete i bylinky doporučené pro konkrétní druh obtíží – například na sníženou imunitu, rýmu, žaludeční obtíže, stres, namožené svaly, vysoký krevní tlak a řadu dalších – a návod na jejich užívání.
  • Samozřejmě nechybí ani řada chutných a snadných receptů z celého světa, kterým bylinky propůjčují jedinečnou chuť a vůni: bylinkové oleje a octy, marinády, másla a pomazánky, pečivo, polévky, saláty, slané koláče, hlavní jídla, nápoje i dezerty.  Využít můžete i tipy na okouzlující bylinková aranžmá při stolování.

Velká kniha bylinek Velká kniha bylinek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Příjemný život s bylinkami

V bylinkovém průvodci dále naleznete mnoho tipů, jak s pomocí bylinek pečovat o čistou domácnost i zvířata, jak si vyrobit voňavé a účinné přírodní čistící prostředky, osvěžovače vzduchu i rozličné užitečné i krásné dekorace, jako jsou polštářky proti molům.

Můžete vyzkoušet ověřené recepty na přípravu a využití domácí rostlinné kosmetiky: pleťové vody, krémy, tonika a masky pro různé typy pleti, koupele, oleje, osvěžující ústní vody, balzámy na ruce a nohy, deodoranty, kondicionéry a přelivy na vlasy… Zkrátka vše, co můžete potřebovat, pokud dáváte přednost přírodní péči před chemickými prostředky.

Získejte Velkou knihu bylinek zdarma

... jako dárek k předplatnému Velká kniha bylinek Velká kniha bylinek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 Ukázka z Velké knihy bylinek


Akční letáky