obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Velký úklid skleníku: Proč je třeba důkladně vyčistit nádoby i skla?

Pokud ve skleníku necháme použité nádoby, mohou se posléze stát zdrojem chorob. Je čas vzít do ruky kartáč a ocet. Také skla je dobré umýt, zvláště pokud skleník slouží i v zimě a v předjaří.

Pořádné vydrhnutí prospěje nejen všem pěstebním nádobám, ale také všem postřikovačům, aby nepřenášely spory plísní způsobující padání semenáčků ani další nemoci. Neměli bychom zapomenout umýt skleník také zvenku – to je obzvlášť důležité v době, kdy ubývá světlo a kdy možná budeme navíc připevňovat zimní izolaci.

KOřenové baly letniček, které dosloužily, vyjmeme, nádoby a celý skleník vyčistíme KOřenové baly letniček, které dosloužily, vyjmeme, nádoby a celý skleník vyčistíme Zdroj: Shutterstock.com / Imfoto

Jak postupovat?

  • Prohlédneme nádoby. Někdy můžeme praskliny a rozbité velké hliněné květináče opravit pevným vodovzdorným lepidlem a zvenčí je zpevnit pevným drátem. Polámané, popraskané a křehké plastové květináče však raději vyhodíme. Dřevěné truhlíky a bedničky můžeme snadno opravit latěmi (například ze starého plotu nebo palety).
  • Květináče a truhlíky důkladně vydrhneme v teplé mýdlové vodě s přídavkem vhodné dezinfekce – například octa. Použijeme k tomu tuhý kartáč, abychom se dobře dostali do rohů a štěrbin, kde se často schovávají škůdci. Z hliněných květináčů není nutné seškrabovat vápnité usazeniny, odstraníme ale všechny stopy zelených řas.

 

Květináče se dobře myjí v kádi octové vody Květináče se dobře myjí v kádi octové vody Zdroj: Shutterstock.com / sutthichai phumiprathet

  • Dříve než květináče zabalíme a uložíme (podle velikosti), důkladně je osušíme. Hliněné a plastové nádoby ukládáme odděleně.
  • Dřevěné truhlíky natřeme zředěnou dezinfekcí nebo impregnací.
  • Plastové jmenovky můžeme používat opakovaně. Pokud je namočíme do nádoby se zředěným bělidlem, snadno je pak očistíme drátěnkou. Nakonec je opláchneme a necháme oschnout.
  • Nakonec můžeme celý prostor skleníku dezinfikovat pomocí sirných knotů nebo sirných svící.

 

Skleník může sloužit i v zimě, skla však musí být čistá Skleník může sloužit i v zimě, skla však musí být čistá Zdroj: Shutterstock.com / Carmina McConnell

Čistá skla

Pokud budeme skleník používat i v zimě a v předjaří, měli bychom důkladně vyčistit i skla nebo polykarbonáty. I zimující rostliny potřebují dostatek světla, a pokud budeme pěstovat časný salát, právě dostatek světla zabrání hromadění nadbytečných dusičnanů. Práci velmi usnadní a urychlí teleskopické stěrky na mytí onen, případně elektrický čistič oken, který funguje podobně jako stěrka, ovšem vodu rovnou odsává.

Akční letáky