brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium)
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Venkovní bramboříky rozkvétají na podzim i v předjaří

Okouzlující bramboříky jsou obvykle pěstovány jako pokojové rostliny. Existují ale dva druhy venkovních bramboříků, které projasní zahradu na podzim i v zimě.

Pěstování venkovních bramboříků zatím není příliš rozšířené, ale nejspíš se budou na našich zahradách brzy objevovat častěji. S něžnými květy bramboříků lze vytvářet krásná zátiší, na záhonech i ve venkovních nádobách. K dostání jsou nyní hned dva zajímavé druhy.

Otužilci mezi bramboříky

brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) na podzim rozkvétá drobnými, světle růžovými květy. Objevují se nejčastěji v září až v říjnu, a raší dříve, nežli se objeví přízemní listy rostliny. Ty jsou samy o sobě velmi dekorativní, zajímavě tvarované, podobné listům břečťanu –brambořík do zahrady díky nim pěkně zapadne i na jaře a v létě, kdy nekvete.

 • Tomuto bramboříku se bude dařit v polostínu, vhodné místo je pod stromy či keři.
 • Jako kobercová rostlina se krásně vyjímá ve skalce.

Zimní květy

Další venkovní druh bramboříku, Cyclamen coum hybridum,  vykvétá tmavorůžovými květy velmi brzy, většinou od února do začátku dubna a při mírném zimním počasí je možné jeho atraktivní květy vidět již v prosinci nebo v lednu.

Jak pěstovat venkovní bramboříky?

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Hlízy C. hederifolium mají dokonce schopnost vykvést i mimo vysazenou zeminu, třeba na talíři, stačí jim jen každodenní mírné rosení.

  Hlízy obou druhů bramboříků vysazujeme od srpna do října na polostinné až stinné stanoviště.
 • Vyžadují propustnou, humózní, mírně alkalickou zeminu.
 • Hlízu vysazujeme tak hluboko, aby nad ní byla vrstva země po slehnutí nejméně dvakrát větší, než je výška hlízy.
 • Pokud je půda kyselejší, stačí její pH upravit mírným přivápněním před výsadbou.
 • Na jaře se vyplatí bramboříky přihnojit plným hnojivem.

Na jednom stanovišti můžeme rostliny nechat několik let. Hlízy se na rozdíl od jiných cibulovin nedělí, zato v dobrých půdních podmínkách zvětšují svůj objem a některé tak dosahují v průměru až 20 cm. Po celém povrchu hlíz se pak vyvíjejí květy, proto můžeme po několika letech obdivovat celé rozkvetlé plochy bramboříků. 

Akční letáky