Ibišek patří mezi jednu z nejoblíbenějších pěstovaných rostlin, a to především kvůli nádherným kalichovitým květům. Daří se mu v mnoha klimatických pásmech a v podstatě se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu k pěstování. Jestliže si chcete užít jeho květů ve velkém, dopřávejte ibiškům pravidelně jistou dávku živin.

Čím právě teď pohnojit venkovní ibišek, aby vám kvetl opravdu celé léto? Podívejte se v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Ibišek neboli Hibiscus

Tuto poměrně oblíbenou rostlinu můžete znát také jako „Hawajskou květinu", kde byla pro svou nevšední krásu vyhlášená za národní rostlinu. Pochází z oblasti jihovýchodní Asie, a především v Číně byla značně kultivovaná. Do Evropy se ibišek dostal během 16. až 17. století.

Zpravidla dorůstá do výšky 1 a půl až tří metrů a na současném trhu si můžete vybrat z nejrůznějších barevných variant. Nejběžnější jsou ibišky s červenými a fialovými květy, ale pořídit si můžete i s květy bílými, růžovými, žlutými, oranžovými či modrými. Pokud se jich chcete dočkat v plné síle a bohatém počtu, stačí dodržet pár pěstitelských pravidel.

Slunné stanoviště a správná půda

Ibišek miluje plné slunce, ale dobře se mu daří i v polostínu. V případě, že je vysazený na místě s nedostatkem slunce, nepočítejte s bohatou květenou. Rostlině se dobře daří v půdě, která je bohatá na živiny a má správně provedenou drenáž. Pokud je totiž v zemině více vlhka, může dojít k hnilobě kořenů, což by snadno poškodilo celý ibišek.

Odpovídající zálivka

Počítejte s tím, že i ibišky by měly dostávat pravidelnou zálivku, a to i během horkých letních dní. Zalévejte však opatrně, aby nedošlo k nežádoucímu přemokření.

Hnojení

Pokud se chcete dočkat nepřeberného množství květů ibišku, pravidelně hnojte! Rostlina totiž vyžaduje stálý přísun živin. V tomto období je vhodné přihnojovat 1 až 2krát během 14 dní. V případě, že má ibišek živin nedostatek, projevuje se to nejen malým množstvím květů, ale také blednutím listů.

Čím hnojit teď v létě?

Během letní sezóny byste měli dopřát i ibiškům hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Pozor si dejte na hodnoty fosforu, pokud jsou vysoké, místo květů se pak tvoří na ibišku mnoho jemných lístků. Ve specializovaných prodejnách si můžete pořídit přímo komplexní hnojivo na ibišky, anebo si vyrobit hnojivo domácí a ekologické.

Vařená voda z brambor

Podpořit kvetení vašeho ibišku můžete velice snadno vodou z vařených brambor. Proto ji zbytečně nevylévejte, nechte ji vychladnout a pak s ní ibišky zalijte. Voda však nikdy nesmí být osolená! Rostlinu tak podpoříte značnou dávkou hořčíku a draslíku, a navíc bude odolnější mnohým nežádoucím chorobám.

Hnojivo z droždí

Výborné výživné hnojivo si můžete pro ibišky připravit i z obyčejného droždí. Rozmačkejte 1 kostku v 1 litru horké vody a směs řádně promíchejte. Po zchladnutí opět využijte ve formě zálivky.

Epsomská sůl

Tento druh soli je užitečný nejen pro lidské tělo, ale i pro rostliny. Ibiškům vyhovuje pro obsah hořčíku a síry, které je podpoří v růstu i kvetení. Je však nutné správně epsomskou sůl dávkovat, abyste rostlinu nepřehnojili. Smíchejte 1 litr vody s 1 čajovou lžičkou epsomské soli a tuto směs pak využijte jako zálivku.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.zahradkarem.cz, www.gardeningknowhow.com