Hotová venkovní minizahrádka
Zdroj: Jana Drncová / Foto

Venkovní minizahrádka v květináči – fotonávod na výrobu

Líbí se vám sesazované minizahrádky doplněné o drobné stavbičky? Ušetříme vám řadu pokusů a omylů a nabídneme osvědčený návod. Dozvíte se nejen čím zahrádku osázet, ale i jak vyrobit domeček, který se nerozpadne po prvním dešti. Záleží jen na vás, zda si zahrádku necháte pro sebe nebo ji vytvoříte jako originální a osobitý dárek pro své blízké.

Od inspirace k vlastní realizaci

Mám jedenáctiletého synovce. Už od mala je to malý zahradník. Má plno stromečků v květináčích, o které se pečlivě stará. Přemýšlela jsem, co mu dát k narozeninám. Vzpomněla jsem si, že jsem viděla na stránkách sítě Pinterest krásné malé zahrádky a domečky (hledejte piny nebo nástěnky označené jako fairy gardens, miniature gardens). Nápad byl na světě.

Hotová venkovní minizahrádka Hotová venkovní minizahrádka Zdroj: Jana Drncová / Foto

Jak jsem hledala vhodné lepidlo

Při prvním pokusu o stavbu domečku a doplňků jsem nevybrala úplně nejvhodnější lepidlo. Domeček a lavička se po prvním dešti rozpadly. Naštěstí jsem měla ještě čas na opravu. Udělala jsem průzkum na internetu a koupila pár lepidel na testy. Testovala jsem takto: přilepila jsem k sobě dřívka a kamínky k plastovému květináči. A vše jsem po zaschnutí hodila do vody. Vítěze, který vydržel, jsem použila k výrobě.

Stavební materiál na minizahrádku objevíte při procházce v lese. Stavební materiál na minizahrádku objevíte při procházce v lese. Zdroj: Jana Drncová / Foto

Stavební materiál: květináče, kamínky i větvičky


Na výrobu zahrádky potřebujeme dva květináče, jeden menší a druhý větší. Jeden na domeček a druhý se rozstříhá na střechu. Různé kamínky se hodí na cestičky, nejlépe bílé (jsou pěkně vidět) a větší kamínky na dekoraci. Další materiál na domeček do zahrádky „nakoupíme“ v lese. Hodí se suché větvičky různé tloušťky, šišky a kamínky menší velikosti a mech.

Rostliny vhodné na osázení minizahrádky

Na osázení venkovní minizahrádky použijeme drobné skalničky. Hodí se například skalníky (dají se lehce ostříhat do podoby stromečků), malé levandule či bylinky. V neposlední řadě potřebujeme zeminu a písek na drenáž do květináčů. Pokud byste chtěli připravit minizahrádku do bytu, můžete ji osázet pokojovými rostlinami (např. kapradí, netík, tlustice).

Vhodné rostliny do venkovní minizahrádky Vhodné rostliny do venkovní minizahrádky Zdroj: Jana Drncová / Foto

A můžeme začít tvořit

Nářadí, které se vám při výrobě minizahrádky bude hodit Nářadí, které se vám při výrobě minizahrádky bude hodit Zdroj: Jana Drncová / Foto

Na výrobu se vám budou hodit tyto nástroje: pilka, různé svorky jako pomocníci při lepení. Zahradní kleště, nůžky, nůž, pinzetu a smirkový papír. Výběr lepidla je důležitý, aby váš domeček vydržel i občasné zalévání. Po zátěžových zkouškách jsem vybrala lepidlo na dřevo, kov a kámen. Pro použití v exteriéru a interiéru s vysokou pevností (MAMUT GLUE - HIGH TACK) a lepidlo (SOUDAL) - na dřevo vodostálé 66A.

  • Nařežeme 4 silnější větvičky stejně dlouhé jako je vysoký květináč a přilepíme je na hranu květináče lepidlem na dřevo, kov a kámen pro použití v exteriéru a interiéru s vysokou pevností.
  • Doprostřed květináče, postaveného dnem vzhůru, zapíchneme a přilepíme (MAMUT) širší větvičku, která slouží jako nosný sloupek na krov. Délku zvolíme podle toho, jak chceme mít vysokou střechu.
  • Nařežeme 4 tenčí větvičky a přilepíme je od středového sloupku k dřevěným sloupkům na hranách květináče. Naměříme si 4 tenké větvičky a přilepíme je vodorovně mezi trámky stříšky( viz obrázek). Na lepení se mi osvědčilo lepidlo na dřevo SOUDAL, opravdu drží i když je dřevo namočené.
  • Z drobnějších větviček vyrobíme okénka podle toho, jak je chceme veliká. Parapet uděláme ze silnějšího dřívka. Na dveře budeme potřebovat ploché dřívko a větvičky na rám. Okénka a dveře slepíme lepidlem na dřevo. Výplně do krovu vystřihneme z druhého květináče. Rozměr získáme změřením rozměru mezi trámky a nalepíme lepidlem na plasty, kov a dřevo. 
Zhotovení střešní krytiny ze šupin šišek je zkouškou trpělivosti. Zhotovení střešní krytiny ze šupin šišek je zkouškou trpělivosti. Zdroj: Jana Drncová / Foto

Nejdříve nalepíme na domeček okna a dveře. Potom můžeme nalepit kamínky A kde nám bude prosvítat květináč nalepíme kousky mechu. Naloupeme šišku a začneme lepit od spodní hrany nahoru.   

Osazování minizahrádky Osazování minizahrádky Zdroj: Jana Drncová / Foto

Do květináčů nasypeme drenáž z písku a zeminu. Do spodního květináče usadíme ten menší. Osázíme oba květináče mechem a rostlinkami. Usadíme domeček a z bílých kamínků vytvoříme pěšinku a z větších kamenů skály. Můžeme doplnit mini zahrádku i malou lavičkou, žebříkem a podobně. Tato mini zahrádka je určená pro venkovní prostor. Můžete si však osadit květináče pokojovými rostlinami. Lze použít i mech a mini zahrádku můžete mít i na doma.  Fantazii se meze nekladou.  

Přeji mnoho úspěchu při tvoření.

Akční letáky