Elektrický štěpkovač na menší zahrady.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Větve z prořezávky třešní nepalte, ale štěpkujte a využijte

Majitelé peckovin by po sklizni neměli zapomenout na letní prořezávku. Zvlášť důležitá je u třešní a hlavně višní. Úklid zahrady po prořezávce výrazně usnadní štěpkovač. Díky němu získáme materiál pro další využití v zahradě.

Větví z letní prořezávky peckovin bývá často velké množství. Zvláště tehdy, když pravidelnou údržbu provádíme jednou za několik let. Přitom pravidelná letní prořezávka je velmi důležitá. Koruna třešní a višní se tím udržuje v dobré kondici, je vzdušná a odolnější proti chorobám.

Pálení větví jako takových obvykle zakazují obecní vyhlášky. Navíc při suchém počasí je riziko následného požáru velmi vysoké. 

Elektrický štěpkovač na menší zahrady. Elektrický štěpkovač na menší zahrady. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Štěpkování představuje oblíbenou metodu, jak zatočit s hromadami větví. Výsledný produkt můžeme použít například jako spodní základ kompostu: podporuje přívod vzduchu a nebrání prostupu mikroorganismů. Přeházením kompostu dojde k rozšíření rozštěpkovaných větví do celého kompostu, kde jsou právě z důvodu provzdušnění žádoucí.

Štěpku použijte na více způsobů. Štěpku použijte na více způsobů. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dříve se k obsypávání okrasných stromů a keřů, nebo kultur v zeleninové a bylinkové zahrádce, používala kupovaná mulčovací kůra. Pokud vlastníte větší zahradu nebo sad, můžete s výhodou využít vlastní štěpkovač. Nebudete muset řešit odvoz či skladování objemného odpadu a navíc získáte kvalitní mulčovací materiál.

Mnoho kutilů a zahrádkářů štěpkou topí v kamnech. Pro toto využití musíme nechat materiál proschnout, což může trvat i několik měsíců. Výhodou je, že štěpka je skladná a dobře hoří. Pokud disponujeme velkou zahradou, snadno si jí připravíme během léta i poměrně velké množství.

Třešňové dřevo se těší oblibě také u milovníků uzení. Ručně vyráběná štěpka či drobnější drť z třešňového dřeva se prodává pro uzení v klasických udírnách i pro zauzování v grilech. K tomuto účelu se používá tříděné jakostní dřevo z odkorněného kmene, drobné větvičky se k tomuto využití nehodí. Třešňové aroma je zvlášť oblíbené pro zauzování drůbežího, hovězího a vepřového masa.

Jak štěpkovač funguje?

Nejlevnější provedení představuje elektrický štěpkovač, vybavený silným jednofázovým motorem o příkonu 2 kW a více. Větve jsou vtahovány a rozkouskovány pomocí broušeného ozubeného kola. Pro správnou funkci však musí mít toto ozubené kolo protikus - u štěpkovače jím je přítlačná hliníková deska, která je nastavitelná. Když se po čase opotřebí, je možné provést nastavení tak, aby stroj stále odváděl perfektní práci. Vzhledem k tomu, že štěpkovače jsou pomaloběžná zařízení, mezi motor a ozubené štěpkovací kolo je vložena planetová převodovka. Elektrické štěpkovače mají kolem 40 otáček za minutu, velmi šikovným prvkem je sběrací nádoba.

Drticí ústrojí benzinového štěpkovače. Drticí ústrojí benzinového štěpkovače. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Větší a dražší jsou štěpkovače benzinové. Svým pracovním výkonem se hodí i pro náročné nasazení tam, kde je velké množství stromů. Jako pracovní nástroj používají dvouchodou spirálu, která se točí přibližně 10x rychleji než kolo u elektrického stroje.

Benzinový štěpkovač uplatníme na větších zahradách s množstvím stromů. Benzinový štěpkovač uplatníme na větších zahradách s množstvím stromů. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Výsledkem je velmi slibný pracovní efekt. Tyto výkonné štěpkovače se vyrábějí jako jednoúčelové nebo stavebnicové. V druhém případě z nich lze odejmout hnací jednotku a tu použít s jinými zařízeními. Dnešní benzinové motory mají takový točivý moment, že štěpkovač zvládne rozsekat materiál o síle až 6 cm.

Akční letáky