Leden bývá jedním z „nejklidnějších“ měsíců ve vinařském roce. Sotva ovšem skončí svatomartinské hodování s mladými víny a předvánoční rozjímání vinaře a bilancování roku minulého, už čas podívat se do vinic. Platí to jak pro velká vinařství, tak i pro drobné pěstitele – zahrádkáře.

Jak révu chránit před okusem srnkami a zajíci?

Je třeba obejít oplocení pozemků a zahrad, zda se nám přes sněhové návěje, popřípadě poškozenými ploty, nedostali k vinným keřům zajíci a srnky, kteří jsou v zimním období nejnebezpečnějšími živočišnými škůdci révy. Zajíci většinou na starém dřevě neškodí, ale je–li vysoko napadený sníh, okusují očka z plodonosných tažňů a tím způsobují velké škody na budoucí úrodě. Zajíc potřebuje „tříslo“ po celý rok, ale nejvíce v zimě. Pro zahrádkáře je řešením natřít dřevo starým domácím sádlem, ale existují i chemické postřiky proti okusu.

Ochrana révy před mrazem

V případě prognózy velkých mrazů (mráz dovede poškodit révu dle odrůd již při –15 °C) je možné ochránit plodonosné tažně fólií, či zabalit je do tvrdého papíru. Jinak očka při velkých mrazech chrání tzv. hydrolýza škrobu, tj. přeměna škrobu během krátkých časových období na cukr a naopak.

Zimní a časně jarní řez vinohradu

Ve většině produkčních vinařských oblastí vidíme již v lednu ve vinohradech pracovníky, kteří provádějí zimní řez révy vinné. Jeden z nejdůležitějších pracovních úkonů během roku se ve větších vinicích dělá kvůli velkému objemu práce již v lednu, aby bylo vše skončeno do rašení. Drobní vinaři a záhumenkáři mají ale dost času ořezat révu až v březnu do jejího slzení.

Vinařův leden ve sklepě

Práce ještě neskončily ani ve vinném sklepě. Vinaři v lednu hodnotí a posuzují svá vína, stáčejí je, čeří či jinak ošetřují, anebo je – při metodě sur–lie – ponechávají na kvasnicích delší dobu. Některá mladá vína raných odrůd již lahvují.

Ještě v lednu čekají mnozí vinaři na sběr a výrobu tzv. ledových vín. Je to práce náročná, s mnoha riziky, ale odměnou nám je mohutné sladké a mazlivé víno.