Už se těšíte na ujídání sladkých plodů vinné révy, anebo na výrobu domácího moštu? Ani se není čemu divit! Ale abyste úrodu dovedli do zdárného konce, je nyní potřeba se o vinnou révu dostatečně starat a provést několik zásadních úkonů.
Pěstování révy
Pokud jste se do pěstování ještě nepustili, ale přemýšlíte o tom, je potřeba znát určitá fakta. Nejdůležitějším krokem je asi správně odhadnout odrůdu, která v dané oblasti a podmínkách bude dobře prosperovat. A samozřejmě záleží na tom, zda si chcete vypěstovat révu na zobání nebo si z ní chcete vyrobit vlastní víno či mošt.
Stolní vína oplývají většími bobulemi a jsou vyšlechtěné pro přímou konzumaci, ale dá se z nich zpracovat i chutný mošt.
Moštové odrůdy mají bobule menší, jsou velice šťavnaté a vhodné k výrobě vlastního vína. V našich končinách rozhodně sáhněte po rané nebo středně rané odrůdě, neboť pozdní odrůda má malé procento na finální dozrání.
Pro vysazení révy hledejte místo ochráněné před silným větrem a mrazy.
Co s révou v červenci
Kvetení vinné révy máme již za sebou, nyní se odkvetlé květy mění v malé bobulky. Postupně se bobule zvětšují, nalévají, tím pádem logicky těžknou a ohýbají se směrem k zemi. Tato etapa se nazývá „zavěšování hroznů“. V této fázi byste měli rostlinám dopřát hojnější zálivku, protože je nesmírně důležitá při tvorbě bobulí.
Některé úkony vás čekají opětovně, jde například o vylamování zálistků nebo vyvazování výhonů. Co ale budete v této sezoně dělat poprvé, je takzvané osečkování.
Co je to osečkování?
Osečkováním například ovlivníte výnos, cukernatost i strukturu hroznu. Osečkování znamená zkracování přírůstků (letorostů) ve vegetačním období, aby se rostlina soustředila na tvorbu a výživu bobulí. Letorosty je potřeba zkrátit tak, aby nepřečnívaly do meziřadí a nad horní dvojdrátí. Cílem je prosvětlit rostlinu, aby skrz ní dostatečně proudil vzduch a aby na co největší listovou plochu dopadaly sluneční paprsky. Zkrácením letorostu se podpoří i růst zálistků, které jsou pro zrání hroznů velice důležité. Osečkování není pouze jednorázovou akcí, musí se minimálně ještě jednou za sezonu zopakovat!
Jestliže to rostlina přehnala s vysokou násadou hroznů, doporučuje se je trochu zredukovat, aby měly šanci všechny dozrát. Na keři nechte ty nejlépe vypadající hrozny, mělo by se jednat o jeden hrozen na jeden letorost.
Postřik proti šedé plísni
Červenec je taktéž vhodný měsíc pro postřik proti šedé plísni. Zaměřte se i na řádnou kontrolu rostlin, aby se na ní nevyskytlo třeba padlí, které ohrožuje rostliny především v suchém počasí. Pokud vydatně prší, rostliny může potkat jiná nepříjemnost a to plíseň révy, které se ve vlhku náramně daří. Jestliže budete jakýkoliv postřik aplikovat, dbejte na pokyny ohledně ochranné lhůty.
Související články
Zdroje: www.ceskazahradka.cz, sazenicka.cz, www.vinna-reva-pestovani.cz