Vinná réva se množí řízkováním. Obecně se doporučuje s tím začít od října (když z révy opadají listy). Nejlepší je s tím ale začít ještě než udeří tuhé mrazy. Jednak tím odpadne riziko namrznutí výhonů a navíc získáte čas, aby se rostlinka mohla po řezu rychle zregenerovat.

V tomto videu se dozvíte, jak vypěstovat vinnou révu z řízků:

Zdroj: Youtube

Na řízkování potřebujete jen nabroušené zahradnické nůžky (pokud nemáte, vystačíte si s obyčejným nožem) a trochu šikovnosti. Pro svůj záměr si vyberte části rostlin, které jsou dobře vyzrálé. V opačném případě totiž hrozí, že vám řízky špatně zakoření nebo zplesniví.

Řízky vinné révy

Řízky odebírejte v délce přibližně 40 centimetrů. Nejdříve proveďte šikmý řez v horní části řízku (asi centimetr nad očkem) a pak seřízněte rovně jeho spodní část (zhruba 1 centimetr pod očkem). Máte? Pak ukořistěný řízek „vyslepujte“ tedy očistěte od všech přebytečných oček.

Ponechte pouze jedno nejvyvinutější očko, ze kterého je naděje, že vyraší letorost. Obnažené rány na mateční rostlině nemusíte nijak natírat nebo ošetřovat. Budou mít dostatek času na přirozenou regeneraci.

Trik s pilinami

Odebrali jste řízky a nevíte, co s nimi? Tenhle zárodek nového života můžete nechat zakořenit ve vodě, případně ve vlhkých pilinách. Pokud zvolíte druhou možnost, dejte pozor, aby vám piliny nevysychaly. Jak na to?

Vrchní část nádoby s vlhkými pilinami překryjte potravinářskou folií tak, aby z ní trčel jen samotný řízek. Tímto způsobem si pojistíte, že piliny jen tak nevyschnou a zároveň, že váš řízek bude hezky ve vlhku a teplu. Přichystané zárodky vinné révy pak přeneste na teplé místo a nechte 7 – 12 dní zakořenit.

Hezky na světlo

Jakmile vaše řízky „zapustí kořínek“, přesaďte je do hlíny. Nejlepší volbou je květináč s klasickou černou hlínou nebo zahradnickým substrátem. Při sázení buďte ale opatrní – svrchní očko musí být vždycky nad substrátem!

Aby vám vinná réva dobře prospívala, potřebuje světlo a teplo. Proto květináče umístěte na světlé místo a dbejte na to, aby v místnosti byla stabilní teplota 20 °C. Růst a vývoj řízků podpoříte pravidelnou zálivkou, tak na ni nezapomeňte!

Související články

Zdroje: https://chalupari-zahradkari.cz, https://abecedazahrady.dama.cz