Měsíc květen je ve znamení další fenofáze vinné révy – prodlužovacího růstu. Jakmile se totiž oteplí, což se konečně děje a počasí nám začíná dělat radost, enormně přibývá i zelené hmoty. Letorosty zaznamenávají intenzivní růst, ten vede ke zvětšování listové plochy, díky čemuž může probíhat velmi intenzivní fotosyntéza. Ta je velmi důležitá pro ostatní růst rostliny, což rozhoduje o tom, jaké budou plody a kolik jich bude.

Květen ve znamení pokračování

Májový měsíc by měl být ve znamení pokračování v takzvaných zelených pracech. Je potřeba, aby keře vinné révy zůstávaly vzdušné. Důvod je jednoduchý. V případě vydatných srážek nebo dlouho trvajících ranních ros je potřeba, aby zase naopak rychle osychaly. Pokud by se tak nestalo, byly by keře velmi náchylné k houbovým chorobám.

Kontrola letorostů

Letorosty bují, teplo a slunce pomáhají nejen ve zvětšování zelené plochy, ale i k produkci květů, z nichž se očekává bohatá úroda.

Jak se o letorosty postarat, aby hrozny byly větší a šťavnatější, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Nebojte se zárodky hroznů zredukovat. Pokud jich bude moc, rostlina se bude snažit energii rozložit mezi všechny potenciální hroznové trsy a plody by zůstaly malé. Jednoduše se pusťte do vyštipování těch, které jsou od mateřské rostliny nejvzdálenější.

Neustálá kontrola

Kromě redukce hroznů je ještě jedna činnost velmi důležitá. Májové počasí nahrává vzniku houbových chorob a padlí. Proto je zrovna toto období ve znamení péče o rostliny a neustálé kontroly.

Plíseň vinné révy holduje teplému a zároveň vlhkému počasí. A i když primární infekce nemusí znamenat velké nebezpečí, je potřeba počítat s tím, že se rozšíří a udeří s větší razancí. Ta už může napáchat skutečně velké škody. Ideální doba prvního postřiku je ještě před květem. Poté je třeba pružně reagovat na proměnlivost počasí a být velmi ostražití, objeví-li se na listech olejové skvrny. Nejvhodnější je použití kombinovaných nebo systémových fungicidů, jejichž aplikace se nemusí opakovat jako u fungicidů kontaktních.

Ochrana proti padlí

Kromě plísně může být v tomto období réva napadena bělavým povlakem, který se rozroste po celé rostlině, způsobí zhnědnutí rostliny a zastaví růst bobulí. Padlí je pro révu velmi nebezpečné a nejlepší prevence je révu udržovat provzdušněnou, jak jsme již psali výše. Přímé postřiky sice existují, ale používají je spíše velcí producenti. Pro drobné pěstitele je příhodnější provést postřik opět ještě v době před kvetením a opakovat jej aspoň dvakrát.

Související články

Zdroje: www.youtube.com,www.ireceptar.cz, www.vinna-reva-pestovani.cz