Pěstovat vinnou révu není zrovna brnkačka. Tato lijánovitá rostlinka se sladkými hrozny má totiž poměrně hvězdné manýry. Nárokuje si teplo, světlo, výživnou půdu a prvotřídní péči. Když ji nemá? Zkrátka nerodí… A tak pěstitelé se o svůj „vinný poklad“ musí docela dost starat. Na Moravě se říká, že réva potřebuje mít: „Hlavu na slunci a nohy v teple.“ Proto se sází zejména na jihovýchodních nebo jihozápadních svazích.

Chtěli byste pěstovat vinnou révu a nevíte, jak na to? Autor příspěvku Zahrada pro radost na kanále YouTube vám předá pár praktických rad.

Zdroj: Youtube

Podzimní řez

Vinná réva je poměrně rozpínavá a kdyby bylo na ní, klidně by vyrostla i do 30 metrů. O takového giganta by bylo pro mnohé pěstitele nezvladatelné pečovat a tak se na vinohradech udržuje v maximální výšce 4 metrů. Práce kolem vinné révy je celoroční.

A nekončí ani na podzim. Jakmile vinohrad vydá své sladké plody a opadají listy, začne se dělat řez. Rostlinka se zkracuje na výšku 150 centimetrů. Korekce probíhá i u postranních výhonů, které se zkrátí na dva pupeny. Pokud na nich vyrostou další druhotné výhony, zaštipují se hned za prvním listem.

Ochranka proti plísním

Podzimní počasí nahrává vzniku různých plísní. Proto na nic nečekejte a postříkejte rostlinky některým z fungicidních přípravků, jako je například Melody combi 65,3 GW, Teldor 500 SC. Dobře funguje i takzvané „vápenné mléko“, které rostlinku chrání nejen proti plísním či různým škůdcům, ale také proti mrazu. Pěstitelé roztok často míchají i s 10% roztokem draselno-hořečnatého hnojiva kainitu, který podpoří výživu a imunitu vinné révy.

Kořeny v teple

Aby toho nebylo málo, je potřeba okolí ošetřené vinné révy také uklidit. Zejména shrabat spadané listí, které by mohlo (v kombinaci s deštěm) přinést další riziko plísňových chorob.

Místo něj pěstitelé doporučují přihrnout ke kořenům vinné révy dostatek zeminy, která má sloužit jako zdroj výživy, ale zároveň i coby ochranka proti mrazu. Vrstva zeminy by měla být taková, aby pokryla spodní očka!

Související články

Zdroje: https://www.alza.cz, www.vinna-reva-pestovani.cz