Vinná réva je nezmar. A i když ji máte vyvázanou na konstrukci v řadách, v létě potřebuje vaší pomoc. Jde zejména o krácení výhonů, které přerůstají konstrukci a nepřinášejí rostlině (ani vám) žádný užitek. Při osečkování myslete na to, že konečná délka letorostů by se měla pohybovat kolem 120 – 150 centimetrů. Máte hotovo? Pak vězte, že jste touhle službou odlehčili vinné révě. Zároveň jste zamezili riziku, že se v hroznech vytvoří velké množství kyseliny jablečné, která zhorší jejich kvalitu. A to je přeci dobrá zpráva!

Na videu získáte informace o plísni či padlí na révě:

Zdroj: Youtube

Vylomte zálistky

Vinná réva potřebuje ke svému životu hodně listů. Ovšem čeho je moc, toho je příliš. Občas se totiž stane, že husté olistění brání vinné révě v přístupu ke vzduchu a slunci. Proto je potřeba na to dohlédnout a přebytečné listy ručně odlámat. Dejte si ale pozor, abyste vinnou révu moc „neoškubali“, protože pak by hrozil jiný problém – úpal na bobulích. Hrozny by pak byly kyselkaté a to by byla škoda.

Zredukujte hrozny

Zní to divně, vždyť jde o úrodu! Ale pěstitele vinné révy moc dobře vědí, že i tahle „ztráta“ se vyplatí. Je totiž nad slunce jasné, že pokud vinná réva nasadila přemíru hroznů, ne všechny uzrají do krásy. Proto je potřeba některé z nich odstřihnout, aby ty největší hrozny měly šanci dorůst, uzrát a potěšit vás na podzim svou sladkostí a krásou. Nevíte, kolik hroznů na letorostu ponechat? Obvykle se počítá – jeden letorost, jeden hrozen. Takže to vychází zhruba na 6 – 10 hroznů na jeden keř. A to není zrovna málo.

Ochraňte vinnou révu před plísní

Letní deště jsou příjemné a osvěžující. Ale když je jich moc, mohu napáchat spoustu škod. To je i případ vinné révy, které přemíra vody může přinést riziko plísní. Proto nečekejte, až udeří, a preventivně vinnou révu postříkejte speciálními postřiky proti plísni šedé. Ochráníte tak rostlinku i svou úrodu.

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.ireceptar.cz, www.sazenicka.cz