Bez podrobnějších znalostí si asi malou vinici nezaložíte, rozhodně si ale můžete vypěstovat dost šťavnatých a sladkých plodů, abyste si na nich pochutnali dosyta. Zvlášť, pokud vaše zahrada nabízí vhodná stanoviště a vy jste odhodlaní vyzkoušet nové výzvy.

Vinná réva na zahradě nebo ve skleníku

Nemusíte patřit mezi zkušené pěstitele, abyste si dokázali vinnou révu vypěstovat. Stačí dodržet jen pár základních pravidel, najít vhodné místo a těšit se na plody své práce. Pokud máte skleník, můžete rostlinu vysadit i tam. Podrobný návod se všemi vychytávkami najdete na videu:

Zdroj: Youtube

Pokud máte ve skleníku plno, nebo jej nemáte vůbec, nezoufejte. Rostlinu můžete vysadit i na zahradě, bude však třeba najít vhodné místo.

Kam zasadit vinnou révu?

Abyste se dočkali plodů a ty stihly ještě včas dozrát, je správné místo pro pěstování skutečně klíčové. Hledejte na zahradě takové místo, které je většinu dne prosluněné, ideálně v závětří. Réva nemá ráda průvan a bylo by škoda se o plody připravit touto banální chybou. Příliš nejsou vhodné těžké hlinité jíly, naopak je žádoucí hluboká, zrigolovaná a výživná půda.

Nevadí písčité půdy, na nich se dobře drží například odrůda Sauvignon, na štěrkovém podkladu se zase bude dařit modrým odrůdám, ale i Ryzlinku. Zároveň by mělo být místo orientováno na jih, jihovýchod nebo jihozápad. Révou můžete zkrášlit ploty, jen počítejte s tím, že každou rostlinku je třeba vysadit alespoň 120 centimetrů od té původní. Pokud máte pergolu a pohráváte si s myšlenkou jejího zkrášlení, směle do toho. I pergoly se k pěstování révy skvěle hodí, pokud tedy splňují předchozí podmínky. U menší pergoly postačí vysadit jeden keř, ten časem přístřešek obroste.

Do mrazíků hotovo

Pokud jste rozhodnuti pěstování vinné révy zkusit, ideální čas pro nákup sazenic je právě teď! Druhá polovina dubna a začátek května jsou měsíce pro výsadbu nejvhodnější. Později už se vysazovat révu nedoporučuje. Pokud to nestihnete na jaře, vysazovat vinnou révu lze i na podzim, kdy rostliny navíc profitují z větší přirozené zálivky. Dobrou zprávou je, že nové odrůdy jsou poměrně odolné proti škůdcům, i když novým sazeničkám se plísně občas nevyhnou. Proto je dobré výsadbu pravidelně kontrolovat. Pokud vysadíte révu v dubnu nebo v máji, připravte si zároveň i hnojivo na révu, to pak aplikujte v polovině června.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.ceskazahradka.cz, izahradkar.cz