Vyrobte si domácí přírodní postřiky proti padlí.
Zdroj: Shutterstock

Vinná réva: Vyrobte si domácí přírodní postřiky proti padlí

Jednou z hrozeb všech vinařů je houbová choroba zvaná padlí. Právě se stoupající venkovní teplotou se začne šířit a může znehodnotit vaši úrodu hroznů.

Padlí přezimuje v zimních pupenech, jakmile se však na jaře oteplí, začne se odtud šířit, prorůstá nové letorosty, postihuje i listy, květenství a hrozny. Chorobu poznáte podle bílých moučnatých povlaků, které tvoří podhoubí této parazitické houby. Následně všechny postižené části vinné révy šednou, jsou deformované, bobulky schnou a praskají. Na letorostech můžete pozorovat tmavé skvrny. Úplně nejvíce se choroba šíří při teplotách kolem 25 °C a v době vlhkosti kolem 70 - 95 %, což odpovídá průměrným teplotám a vlhkosti během července. Jakmile tedy nyní začnete pozorovat první příznaky, je potřeba ihned zakročit.

vinná réva, padlí Padlí se na listech projevuje bílým povlakem. Zdroj: Shutterstock

Zelené práce

Důležité jsou tzv. zelené práce ve vinici na začátku vegetace, upevňování letorostů do drátěnky, podlom a vylamování zálistků. Pokud tyto práce provedete kvalitně, značně tím zamezíte rozvoji padlí. Šíří se především na hodně zalistěných keřích a zakrytých hroznech listy.

kopřivy, nálev Pomůže kopřivová jícha. Zdroj: Profimedia

Domácí postřiky proti padlí

Jak se choroby zbavit nebo jí předejít šetrně a ekologicky? Na počátku vegetačního období použijte sirnaté přípravky, které působí jako prevence. Síra se odpařuje při teplotách kolem 20 °C a ochraňuje tím nově rostoucí výhonky. V domácím prostředí si můžete připravit řadu přírodních postřiků, třeba z kopřivy, přesličky, jablečného octa nebo draselnou jedlou sodou.

Kopřiva

Postřik ze sušené kopřivy připravíte v poměru 15 g kopřivy a 1000 ml vody. Nechte macerovat asi 4 dny při pokojové teplotě, občas zamíchejte, následně přilijte 4000 ml čisté vody, promíchejte a postřikovačem aplikujte.

Přeslička

Máte-li usušenou přesličku, použijte postřik, který připravíte v poměru 2 g přesličky na 1000 ml vody. Sušenou přesličku přelijte vroucí vodou a nechte 24 hodin louhovat. Pak přefiltrujte a aplikujte postřik. Listy pokropte tak, aby byly po obou stranách zcela mokré.

Kopřivovou či přesličkovou jíchu můžete používat i jako zálivku ke kořenům.

postřik, vinná réva Postřiky mohou být čistě ekologické. Zdroj: Shutterstock

Draselná jedlá soda, olej a mýdlo

Vynikajícím přírodním prostředkem je roztok připravený z draselné jedlé sody, odborně hydrogenuhličitanu draselného. Smíchejte 3 lžíce draselné jedlé sody se 3 lžícemi rostlinného oleje a půl lžičkou tekutého mýdla s 3800 ml vody. Dobře promíchejte a nastříkejte na rostliny.

Extra tip: Jablečný ocet

Funguje i jablečný ocet, promíchejte 4 lžíce jablečného octa s 3800 ml vody a každé tři dny aplikujte na rostliny.

Zdroje: izahradkar.czwww.osetreno.czwww.agromanual.cz

Akční letáky