Co je padlí révové (Oidium truckeri)

Padlí je houbové onemocnění, které způsobuje houba Erysiphe necator přezimující v pupenech. Při teplém počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí se patogen začne množit a napadat letorosty.

Při pěstování vinné révy je důležitá prevence, podívejte se:

Zdroj: Youtube

Prvním znakem této choroby jsou menší žluté skvrny na listech. Na nich se za krátkou dobu začnou objevovat mycelia houbového patogenu v šedavě stříbrné barvě. Napadené listy a letorosty vypadají jako posypané moukou, od toho je také odvozen lidový název moučnatka. Listy se svinují a při silném napadení mohou usychat. K velkým škodám dochází při napadení bobulí, které se začnou pokrývat šedým povlakem a pro další zpracování jsou nepoužitelné. Proto v případě výskytu padlí hned zakročte, aby se předešlo velkým škodám a dalšímu rychlému šíření.

Prevence

K výsadbě si volte odolné odrůdy. Dále redukujte hustotu porostu vylamováním planých výhonů. Důležité je celou zelenou stěnu provzdušnit. Dalším preventivním opatřením je včasné vedení letorostů mezi drátěnky. Odstraňte letorosty, které rostou z paty rostliny nebo na spodní části kmene.

Důležité je sledování počasí. Podle předpovědi si naplánujte ochranné a preventivní postřiky. Například na velkých vinicích jsou instalovány meteorologické stanice, které předávají informace pěstitelům. Předejde se tak napadení nebo rozšíření chorob.

Jak postupovat při napadení

Listy, které jsou znehodnocené padlím, odstraňte a snažte se zabránit šíření spor. Aplikujte postřiky, které v sobě obsahují síru. Můžete také použít přípravky s chytrou houbou Pythium oligandrum, která působí fungicidně a likviduje patogenní houby způsobující padlí a plísně.

Osvědčené babiččiny metody

Česnek často babičky používaly proti plísňovým chorobám. Dobře věděly, že obsahuje síru, která působí obranně a ničí plísně. Vyzkoušejte její recept na preventivní postřik.

Velkou hrst přesličky rolní zalejte dvěma litry horké vody a přidejte alespoň osm podrcených stroužků česneku. Nechte den louhovat. Nálev poté přeceďte a rozřeďte v poměru 1:5. Aplikujte na listy každé tři dny. Přesličku můžete nahradit tymiánem, pelyňkem nebo řebříčkem.

Soda bikarbona je účinným prostředkem, protože jejím působením se mění pH na zásadité, které houbám nevyhovuje. Smíchejte 3 lžíce sody, lžičku jedlého oleje a 4 litry vody. Stříkejte porost vinné révy, když není sluneční úpal každý třetí den.

Hydrogenuhličitan draselný je látka, která vytváří alkalické prostředí, ve kterém se houbové patogeny nebudou šířit. Stačí rozmíchat ve 4 litrech vody 3 polévkové lžíce hydrogenuhličitanu a lžící jedlého olej. Aplikujte postřikem v době mimo sluneční intenzitu.

Pamatujte si, že při pěstování vinné révy se preventivní opatření před houbovými chorobami vyplatí. Správnými pěstebními postupy a aplikací preventivních postřiků se dá chorobám jako padlí účinně vyhnout.

Související články

Zdroje informací: www.homebydleni.cz, www.youtube.com