Jahody jsou jedním z nejoblíbenějšího ovoce
Zdroj: Profimedia

Poznáte virózu jahodníku? Musíte zakročit již nyní, nebo vám zdeformuje jahody

Jahody! Nejoblíbenější letní ovoce. Mají skvělou chuť i vůni a ještě k tomu vysoký obsah vitaminů, minerálů a vlákniny. Jen pozor na nebezpečné virózy! To by mohlo úrodu této laskominy snížit či zcela zlikvidovat.  

Zdroj: www2.ipm.ucanr.eduwww.ceskestavby.czcs.wikipedia.org

Objevily se na vašich jahodách skvrnité, kadeřavé nebo svinuté listy? Nebo snad neplnohodnotně vyvinuté rostliny? Anebo zakrslé, tuhé či zdeformované plody? To jsou jevy, které hlásí napadení jahodníku viry.

Jahodník je velmi citlivá a náchylná rostlina. Pěstitelé mohou narazit na dvě hlavní úskalí. Různé virózy nebo i horší variantu, a to je šedá plíseň (lat. Botrytis cinerea, odtud botrytida), která ve vlhkých obdobích dokáže zničit celou úrodu. Z živočišných škůdců je nebezpečné ptactvo, nejčastěji kosi a drozdi. Pozor si dejte také na slimáky a hlemýždě, protože ti dokážou taky své.

Virózy se projevují zakrslým či nevyvinutým vzrůstem nebo abnormálním zabarvením listů, někdy i deformací listů a květů. Virózy se projevují zakrslým či nevyvinutým vzrůstem nebo abnormálním zabarvením listů, někdy i deformací listů a květů. Zdroj: Profimedia

Jak se virózy projevují?

Zakrslým či nevyvinutým vzrůstem nebo abnormálním zabarvením listů, někdy i deformací listů a květů. V tomto případě na nic dlouho nečekejte a postižené sazenice co nejrychleji odstraňte a zlikvidujte. Buďte však ostražití a pozorní, protože můžete snadno zaměnit poškození hmyzem nebo účinek postřiku za virové onemocnění. Z tohoto důvodu se nedoporučuje vysazovat jahodník pod ovocné stromy.

Dbejte na výběr kvalitních sazenic

U virových chorob je zásadní prevence. Proto je dobré vysazovat pouze sazenice zakoupené u zahradnických firem, kde máte mnohem větší záruku, že budete mít na svých záhonech jen nezávadné rostliny, nejlépe ozdravené termoterapií.

Jak se virus může k jahodníku dostat?

Často je přenášen savým hmyzem, ale není to jediná varianta nákazy. Snadno může být rostlina nakažena třeba i infikovanými nůžkami nebo během uštipování plodů nehty.

O jahody je potřeba se dobře starat - nejen když zrají, ale i když už je máme připravené ke konzumaci O jahody je potřeba se dobře starat – nejen když zrají, ale i když už je máme připravené ke konzumaci Zdroj: Profimedia

A jak jahodníky chránit?

Výsadbu jahodníku můžete částečně ochránit před virózami tak, že budete jahodník pěstovat v širších řádcích a mezi ně vsadíte česnek. Doporučuje se také přihnojování pouze kompostem a ne čerstvým hnojem, protože ten česneku neprospívá. Občas se nástup viróz dá zastavit zvýšenou péčí, kdy použijete k tomu určená hnojiva nebo doplníte do půdy stopové prvky. 

Akční letáky