Máte za domem ořešák královský? Bojte se!

Máte za domem ořešák? Možná si zahráváte! Podle některých skazek a pověr si tím koledujete o velké potíže. Víte, co se o ořešáku říká? Co je pravda? A proč ořešák přináší smrt?

Sezona vlašských ořechů je tu a s ní také všechny možné způsoby a vychytávky, jak je louskat. Máte svůj vlastní zaručený způsob nebo jej teprve hledáte? Pak se podívejte na příspěvek z YouTube kanálu BAJOLA – Fit bez diet.

Zdroj: Youtube

Tajemný ořešák nosí smůlu a smrt

Louskání ořechů a vybírání jader je práce, která vám chvilku zabere. Výsledkem je nejen hromada ořechů, které báječně chutnají a budou se proto hodit i na vánoční cukroví, ale také jsou to plody nesmírně zdravé.

Dnes se tedy na ořechy, a především ty vlašské, díváme jako na ohromně výživnou pochoutku či superpotravinu s vysokým obsahem proteinu, ale také omega-3 mastných kyselin. Vlašské ořechy připomínají vzhledem mozek a konzumace také mozkové pochody zlepšuje a přispívá zdraví.

Přestože byly plody vlašského ořechu proslulé tím, že jsou zdravé a rozhodně patřily do jídelníčku našich předků, o stromu se mluvilo také často ve spojení s temnými silami. Možná si vzpomenete, že jinou kouzly opletenou dřevinou je černý bez. Ten se ale vysazoval u stavení, aby chránil. O ořešáku se naopak říkalo, že přitahuje temné síly a působí negativně na své okolí.

Dokonce se mělo za to, že může blízkost ořešáku za hádky v rodině či nemoci. I když byl strom považovaný za zdroj síly, mělo se za to, že může za duševní nepohodu těch, kteří žijí v jeho blízkosti. Neměl tedy stát jen za fyzickým churavěním, ale také za depresemi a duševním strádáním. V umění je často ořešák symbolem nešťastné lásky a melancholie.

I když byl na konec zdrojem velmi kvalitního tvrdého dřeva a každoročně také množství výživných ořechů, mohutný ořešák, který se často dožíval i stovky let, stínil a také odebíral živiny svému okolí. I díky tomu byly rostliny méně odolné a podléhaly snadno škůdcům a nemocem. Možná právě proto byl považovaný za temný až zlý. Ani jeho listy se nerozkládají a nedají se snadno použít do kompostu.

Související články

Temné čáry ořešáku čili juglon

Říkávalo se také, že pokud nebude ořešák plodit, zemře ten, kdo jej zasadil. I to, že se pod stromem slézají čarodějnice či ďáblové. Ačkoli k takové pověře bychom těžko hledali vysvětlení, na těch ostatních je špetka pravdy. Strom totiž produkuje látku zvanou juglon, která je mírně toxická a tím ovlivňuje růst okolních rostlin. Juglon je přirozené hnědo-oranžové barvivo, které se v ořešáku nachází a má různá využití.

Kromě inkoustu nebo barvení látek se používá jako herbicid. Má totiž takzvané alelopatické účinky a přímo negativně působí na zeleň ve své blízkosti, což se projevuje viditelně například u rajčat nebo jabloní. Když tedy záhony umístíte k ořešáku, je zde velká šance, že ze své zahrádky nic nesklidíte a z toho může být velké mrzení.

Není tedy divu, že se naši předci ořešáku obávali. Nicméně, dnes se spíš vědci zaobírají tím, jak by se mohly přirozené účinky juglonu využít v náš prospěch. Jde například o studie, které se zaměřují na použití juglonu proti různým patogenům, ale také rakovinnému bujení.

Zdroje: griekse-les.nl, misswondersmith.com