Zdroje: petrazahradnici.cz, seminkovny.com, potravinovezahrady.cz

Semenaření, tedy proces, během kterého se nejen ze zralých rajčat získávají semena rostlin, aby se následně mohla další sezónu zasadit, vyzkoušel už leckdo. Málokdo se k semenaření ale opětovně vrátil, neboť úroda pravděpodobně nebyla úplně štědrá, jestli vůbec nějaká. Mnozí se totiž během získávání vlastních semínek rajčat dopouští jedné zásadní chyby.

Jak získat kvalitní semínka rajčat

Samotné semenaření má mnoho výhod. Ta první z nich je finanční, neboť nemusíte každý rok kupovat nová a nová semínka, což se rozhodně vyplatí. Zároveň přesně víte, jakou odrůdu zeleniny pěstujete. Pokud vám tedy některý druh rajčat chutná více než jiný, můžete používat jen semínka těch plodů, které vás zaujaly nejvíce. Pozor si však dejte na hybridní odrůdy, ty se totiž s každým vysazením mění a následující rok nemusí být, co se úrody či případné chuti a vzhledu týče, výsledky zcela uspokojivé. Vsázejte tedy raději jen na nehybridní typy rajčat.

Jak získat semínka z rajčat

V první řadě je nutné zmínit, že by se měla semínka získávat jen z plně dozrálých plodů. Rajčata rozkrojte napůl a odstraňte z nich dužinu společně se semínky. Dužinu a semínka z několika rajčat přemístěte do čisté zavařovací sklenice. Sklenici uzavřete a nechte tři dny odpočívat na teplém a slunném místě.

Fermentace semen

Právě během oněch tří dnů dojde k fermentaci, která je klíčová pro to, aby další rok semínka vyklíčila. Pokud byste tento krok přeskočili a semínka z čerstvých rajčat jen nechali vysušit, žádné slavné úrody byste se nedočkali.

V průběhu tří dnů obsah zavařovací sklenice občas promíchejte, aby se semínka lépe oddělila od dužiny. Kvalitní semena se budou držet u dna, dužina a nekvalitní části budou plavat na hladině. Po třech dnech nádobu otevřete a opatrně, abyste nepřišli o semena, odlijte oddělenou dužinu. Semena rajčat několikrát ve sklenici propláchněte čistou vodou, aby byla dokonale čistá.

Nakonec semínka slijte přes jemné síto a nechte je dobře vyschnout. Usušená semínka uchovávejte v papírovém sáčku na suchém a stinném místě.

Chyby při semenaření rajčat

Při semenaření dbejte na to, aby fermentace trvala maximálně zmíněné tři dny. Pokud byste nechali semínka s dužinou ve sklenici déle, hrozí, že začnou klíčit.

Spousta lidí volí na následné sušení semínek papírovou utěrku, nejde ale o úplně nejmoudřejší řešení. Vlhká semínka se totiž během velmi krátké doby na utěrku nalepí a už ji z nich nesundáte. Mnohem lépe uděláte, když budete semínka sušit na mělkém talíři. V průběhu sušení je pak několikrát rukou promíchejte.