Zdroje: www.epicgardening.com, chovatelka.cz

Vlnatý červec (Eriosoma lanigerum) neboli vlnatka je drobný, růžový nebo béžový škůdce. Poznáte ho snadno podle ochranných výpotků, které vypadají jako bílé vlásečnicové povlaky. Tento hmyz se po rostlině neustále pohybuje a velmi rychle se rozmnožuje. Usazuje se rovnou ve větších skupinách, a to na spodní straně listů, v úžlabí, na kořenovém krčku, ale i u samotných kořenů v zemině.

Vyskytuje se zejména na ovocných stromech, jako jsou jabloně, najít ho můžete také na hlohu, hlohyni či kdoulovci. Často se vyskytuje i na fíkusech, dracénách, kaktusech, palmách a orchidejích.

Vlnatka škodí sáním a silně napadená rostlina v krátké době zvadne, zežloutne, listy opadají a nakonec zahyne. Nejčastějšími důsledky po jejím napadení je snížení výnosů ovocných stromů a deformace a odumírání větví. V nejkrajnějším případě může dokonce dojít i k předčasnému odumření celého stromu.

Není nad prevenci

Vlnatky milují suchý a teplý vzduch. Čím je vzduch teplejší, tím rychleji se parazit množí. Jejich vývojový cyklus je docela dlouhý, trvá 35 až 45 dní. Nejúčinnější prevencí je méně topit a více zvlhčovat vzduch. Určitě se vyplatí především pravidelně rosit všechny pokojové rostliny, které to snesou. Na zahradě ohrožuje plodiny především během suchého horkého léta a platí stejné pravidlo. Zavlažujte a roste. Důležité jsou průběžné prohlídky pokojových i skleníkových rostlin a včasný zásah. Nově koupené rostliny nechte alespoň čtrnáct dní v izolaci, než se ujistíte, že jsou zdravé a bez veškerých škůdců. Další možnou prevencí, což platí u stromů, je provzdušnění koruny, aby měly dostatek světla.

Co dělat, když vlnatka už zaútočila

Rostliny průběžně prohlížejte, a jakmile zjistíte napadení, ihned zasáhněte. Otírejte postižené listy a části rostliny tamponkem nebo čistým hadříkem napuštěným olejem nebo lihem. Nebojte, rostlině to neublíží. Pokud jsou vlnatky i v kořenech, rostlinu přesaďte, vyměňte substrát a kořeny i květináč umyjte čistou vodou. Skvěle také funguje nechat rostlinu venku na chráněném místě.

Vosička versus vlnatka

K biologické regulaci proti mšici krvavé je možno využít introdukovanou parazitickou vosičku nazývanou mšicovník vlnatkový (Aphelinus mali), který klade vajíčka většinou jednotlivě přímo do těla larev mšice krvavé.