Léto, teplo a občasné deštíky jsou přímo rájem pro slimáky. Tito škůdci, kteří mají zálusk na vaši zeleninu, jsou horší, než se na první pohled zdá. Nejsou totiž tak pomalí, jak jste se možní domnívali.

Za jeden večer jsou schopni na vaší zahrádce napáchat opravdu velké škody. A navíc se ještě neuvěřitelně rychle množí. Jakmile máte v zahradě kolonii slimáků, můžete se s pracně vypěstovanou zeleninou rozloučit. Britští zahrádkáři však mají skvělý trik, jak ochránit svou úrodu. Podívejte, jak bojují proti slimákům v Británii.

Video, jak si můžete sami vyrobit obranu proti slimákům, najdete na Youtube kanále Dominik Shaim:

Zdroj: Youtube

Slimáci pryč

Samozřejmě, že kontrolu nad invazemi slimáků můžete přenechat chemickým prostředkům. To však představuje nevýhodu nejen pro nezvané hosty, ale také pro vaše rostliny, které se snažíte ochránit.

Chemie a zahrada nejdou často ruku v ruce a chemie v různých pesticidech a prostředcích proti škůdcům může poškodit i vaši zeleninu a rostliny v zahradě. Pokud tudíž nebojujete s opravdovým přemnožením, kdy na každém kroku máte dva slimáky, je lepší se chemii vyhnout obloukem.

Pokud se chcete slimáků zbavit přirozeným způsobem, naprosto ideálním řešením je vlnitý plech. Vlnitý plech sice neodežene slimáky, ale přitáhne zvířátko, na jehož jídelníčku mají slimáci první místo.

Nejedná se o nic jiného než o slepýše. Slepýši se právě v tomto období probouzí ze zimního spánku, tak proč je rovnou nepřilákat, aby se po zimě pořádně najedli.

Jak to funguje

Slepýši milují teplo a slunce. Když postavíte vlnitý plech na vaši zahradu se slimáky na nějaké vysluněné místo, slepýš si k vám najde cestu. Toto slepýšovi poskytuje jak potravu, tak slunné místo, kde se může vyhřívat. O slimáky se slepýš pak postará a jako oplátku za teplé ubytování vás zbaví nepříjemných nezvaných hostů na zahradě.

Jestli však máte fobii z hadů a ještěrek, existují samozřejmě alternativy. Můžete kolem vaší zeleniny a rostlin, na které většinou slimáci útočí, vystavit ohradníky z plechu.

Jen je důležité si pamatovat, že musí být nejméně deset centimetrů vysoké, deset centimetrů zapuštěné do půdy, aby správně držely a zubatým okrajem by měly směřovat ven od záhonu. Také můžete proti slimákům použít cestičky ze soli, u těch si ale pamatujte, že byste je měli alespoň dvakrát týdně měnit.

Související články

Zdroje: www.green-split.com, www.idnes.cz