Ptáci v napajedle uhasí žízeň a často se v něm budou i s požitkem koupat. Pro oba účely je ideální mělká miska s vodou. Pokud se na zahradě pohybuje kočka, postavíme pítko na vyvýšené místo dále od keřů. (Kočky mají na svědomí mnoho ptačích životů. Účinnou prevencí je speciální rolnička na obojek, která se rozcinká až při prudším pohybu kočky – při běžné chůzi ji proto neobtěžuje, ale při skoku ptáky varuje). Elegantní a rovněž bezpečné jsou napajedla na noze – mohou být keramická, kovová i plastová. Mísu můžeme rovněž zavěsit na větev pod korunu velkého stromu. Jako vítané a ozdobné napajedlo poslouží fontánka bublající v mělké nádobě.

Voda pro ježky

Žízeň mají také ježci, další nesmírně užiteční návštěvníci zahrad. Často zde hledají útočiště, pokud krajina kolem sestává z pustých, chemicky ošetřovaných polí a chudých smrkových monokultur. A útočiště skutečně nacházejí – pokud nepoužíváme pesticidy, naše zahrada oplývá bujnou zelení a ježci najdou úkryt pod kupkou kamenů, listí nebo v kompostu. Potravu si najdou sami (loví i malé slimáky), potřebují ji však zapít.

Napajedlo pro ježky by mělo být přízemní, ačkoli umí překvapivě dobře šplhat. Postačí keramická podmiska pod květináč. Pokud nechceme, aby lákala přes den ptáky místo jejich bezpečnějších napajedel, naplníme ji vždy až k večeru. Stejně bychom měli vodu denně měnit, a ježci dřív, než za soumraku nepřijdou. Mají však dobrou paměť a jakmile jednou misku objeví, už s ní budou počítat a vždy k ní znovu najdou cestu. Napít semohou přijít i veverky, lasičky...

Jezírko jako napajedlo

Speciální napajedla mnohdy ani nebývají potřeba, pokud máme na zahradě jezírko – ať už okrasné, nebo přírodní koupací. Důležité je, aby alespoň na jedné straně nabízelo mělký, velmi pozvolna se svažující břeh, vyplněný štěrkem nebo oblázky či obložený plochými kameny a nezarostlý vodními rostlinami. Ptáci i ježci takový břeh najdou a do hloubky se vrhat nebudou. Přesto by i z prudších břehů měli mít možnost vylézt – pokud se někde fólie svažuje příkřeji, potáhneme ji alespoň jutovou nebo kokosovou rohoží, která v nouzi poslouží jako žebřík. Ježci umí plavat i šplhat. Do hloubky spadnuvší ptáci mají šance menší, kromě nezkušených mláďat však takový pád, pokud jezírko nabízí i mělčinu, nehrozí. A pro ty nezkušené můžeme nechat na hladině, podobně jako u otevřených sudů na dešťovou vodu, plout záchranný vor, postačí kus polystyrenu.