Slimáci představují pro zahrádkáře nemalý problém. Žerou úrodu, ničí okrasné rostliny a zanechávají za sebou nepříjemný sliz. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se s nimi můžete vypořádat. Kromě chemických přípravků, které mohou ohrozit životní prostředí, existují i šetrnější a efektivní metody. Jednou z nich je past s vodou a droždím.

Jak připravit domácí past na slimáky s návnadou kvasnic? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Jeremy's Yorkshire Allotment Adventures:

Zdroj: Youtube

Přemnožení slimáci

Faktem je, že slimáci jsou důležitou součástí ekosystému, kdy například likvidují odumřelé rostliny a další organické zbytky, čímž přispívají k rozkladu a návratu živin do půdy. Ovšem zároveň se jedná i o nebezpečného škůdce všech zahrádkářů. Nejenže během chvilky dokáže spořádat veškerou úrodu, ale navíc se poměrně rychle množí. Jak se tedy slimákům účinně bránit?

Past s droždím

Budete potřebovat starou misku nebo jinou prázdnou nádobu, kterou je potřeba umístit do půdy. Vykopejte tedy v zemině jamku a vložte do ní nádobu tak, aby byl její okraj v úrovni země. Nakonec vyrobte hubící směs.

Rozpusťte ve vodě trošku droždí a tuto tekutinu nalijte do pastí v zemi. Slimáky přiláká vůně kvasnic a ve vodě se utopí. Nástrahy pravidelně kontrolujte a vyprazdňujte.

Trik s okurkou

V boji se slimáky vám pomůže i obyčejná okurka. Pokrájejte ji na plátky a položte je na hliníkovou podložku. Dojde k chemické reakci s výpary, které slimáky dokonale odpuzují. Nemusíte se obávat, vy tento zápach zcela určitě vnímat nebudete.

A další návnady?

Slimáky lze do pastí nalákat i na nahnilé ovoce nebo zeleninu. Dobře se vábí i na psí nebo kočičí granule. Položte je buď do nádob s vodou, nebo na navlhčené kousky kartonu a hromadně je pak zlikvidujte.

Aromatické bariéry

Výskyt slimáků na zahradě lze také účinně eliminovat tím, že budete pěstovat na správných místech vhodné rostliny. Nesnášejí totiž jejich aroma. Vsaďte na voňavou levanduli, která je nepříjemná slimákům i díky svým jemným chloupkům.

Těmto živočichům nevoní ani lichořeřišnice. Její sytě oranžovožluté květy mají silně pronikavou vůni, která je nepříjemně dráždí. Výborně funguje i řebříček, jehož květy i listy obsahují odpuzující aromatické silice. Využít můžete také plamenku nebo černuchu neboli černý knín.

Které rostliny jsou nejčastěji napadány

Slimáci často napadají rostliny s měkkými a šťavnatými listy, které jsou pro ně snadno dostupné a výživné. Mezi jejich oblíbené rostliny patří saláty, špenát, zelí, jahody, fazole, hrách a měkké bylinky jako bazalka a koriandr. Také okrasné rostliny, například hosty, měsíček lékařský, petúnie a afrikány, jsou často oběťmi slimáků.

Související články

Zdroje: www.modernizahrada.com, www.cs.insterne.com