Vodu z těstovin bereme jako vedlejší produkt, který patří do odtoku.
Zdroj: Nitr/Shutterstock.com

Nevylévejte vodu z těstovin. Je zázrak na hnojení rostlin a má i další využití

Těstoviny patří mezi nejoblíbenější ingredience. Rychle se uvaří a dají ze upravit na tisíce způsobů. Věděli jste však, že voda, v níž se vařily, je doslova tekutým zlatem? Dá se využít v domácnosti i na zahradě.

Vodu z těstovin bereme jako vedlejší produkt, který patří do odtoku. Už italští kuchaři však zjistili, že se tím ochuzují o zajímavý chuťový zážitek a přidávají si práci navíc. Voda z těstovin skvěle zahustí omáčky, polévky nebo krémové rizoto. Obsahuje totiž škrob. Vodu můžete také recyklovat. Namočte do ní luštěniny, nebo s ní nahraďte obyčejnou kohoutkovou vodu při pečení či vaření na páře. Dejte si však pozor. Vetšinou je již osolená, takže s tím při dalších úpravách počítejte.

Na mastné nádobí

Máte plný dřez nebo myčku a nemáte kam dát mastné nádobí? Ponořte ho do hrnce, kde se vařily těstoviny. Škrob zafunguje jako detergent a nádobí skvěle odmastí. Navíc také snížíte spotřebu kohoutkové vody. Tu vám použijte pouze na oplach.

Škroby poskytují bakteriím v půdě potravu, díky níž prospívají a množí se. Škroby poskytují bakteriím v půdě potravu, díky níž prospívají a množí se. Zdroj: nerudol/Shutterstock.com

Jako účinné hnojivo

Když vaříte jídlo, jako jsou těstoviny, zelenina, vejce nebo brambory, mnoho mikroživin, jako je fosfor, dusík a vápník, se vyloučí do vody. Konkrétně těstovinová voda obsahuje navíc mangan, selen, měď, fosfor, železo a vitamín B. Je také plná škrobu. Což ocení především půdní bakterie.

Bakterie a zdraví rostlin

Škroby poskytují bakteriím v půdě potravu, díky níž prospívají a množí se. Čím více bakterií, tím více aktivity v zemině, což má za následek zvýšený rozklad organické hmoty, jež ocení právě rostliny. Podle Kevina McMcKagueho, enviromentálního inženýra z Cape Breton University „mikroorganismy přijímají amonné kationty a poté uvolňují volné amonium, které je přijímáno rostlinami. Ve svých buněčných stěnách také ukládají amoniak, který slouží jako potravinová rezerva."

Kdy těstovinovou vodu aplikovat

Voda z těstovin pomáhá zvýšit výnos plodin a posiluje kořenový systém. Rostlina tak bude celkově zdravější a odolnější vůči chorobám. Aplikujte ji v průběhu vegetačního období. Voda by měla být nesolená a vychladlá na pokojovou teplotu. Rostliny zalévejte ke kořenům.

Voda z těstovin pomáhá zvýšit výnos plodin a posiluje kořenový systém. Voda z těstovin pomáhá zvýšit výnos plodin a posiluje kořenový systém. Zdroj: Kzenon/Shutterstock.com

Kvašená voda z těstovin na škůdce

Vyrobte si domácí a biologicky šetrný insekticid z vody z těstovin. Zbavíte se ovocných mušek, komárů, blech, mšic a dalšího otravného hmyzu. Alkohol z fermentované vody je totiž dráždí a zabíjí. Jak tuto vodu vyrobit? Vezměte si velkou sklenici a do 3/4 ji naplňte nesolenou vodou z těstovin. Přidejte čajovou lžičku cukru, 4 lžíce mléka a nádobu přikryjte. Nechte ji 3-5 dny na temném místě. Za tu dobu se roztok vyčistí a bude čirý. Nalijte ho do láhve z rozprašovačem a aplikujte na rostliny.

Zdroj:

www.flourishingplants.com, www.hobby.instory.cz, www.tn.nova.cz

Akční letáky