Čechřice vonná
Zdroj: OlgaOtto / Shutterstock.com

Voňavé listy do salátu, které porostou i ve stínu: Vyzkoušejte čechřici

Zelenina potřebuje k dobrému růstu dostatek slunce. Jsou však i výjimky, kterým stín svědčí. Méně obvyklou listovou zeleninu a některé bylinky můžete pěstovat i pod stromy.

Rostliny, které jsou pohledné a zároveň je můžeme využít k jídlu a podpoře zdraví, jsou pro ekologicky i ekonomicky smýšlejícího zahradníka ideální. Zvláště pak nenáročné trvalky, které můžeme postupně sklízet, aniž by utrpěl jejich vzhled.

Květenství čechřice je drobné Květenství čechřice je drobné Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Voňavá jedlá "kapradina"

Čechřice vonná je méně známá, avšak půvabná rostlina velmi příjemně voní, je jedlá a prospěšná pro zdraví. Vějíře zelených listů podobné kapradinám raší časně zjara a zahradu zdobí až do podzimu. Využít můžete jejich jemně anýzovou, nasládlou chuť a vůni se stopami myrhy.

  • Čerstvé listy čechřice jsou výtečné do salátů, jogurtových zálivek i smetanových omáček. Dodají zajímavou chuť dušené zelenině i kompotům.
  • Podobně lze využít i čerstvé plody, tedy podlouhlé, přes 2 cm dlouhé nažky rostoucí v okolíku. Těsně před dozráním jsou měkké, mají intenzivní vůni a sladkou oříškovou chuť.
  • Čechřice vytváří bílá květenství. Pokud ji však pěstujeme kvůli listům, okolíky s poupaty zaštípneme.
Když listy seříznete včas, rostlina znovu obrazí Když listy seříznete včas, rostlina znovu obrazí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Snadné pěstování

Čechřice je doma v horských oblastech celé Evropy, je otužilá a mrazuvzdorná. Na zahradě jí svědčí stinné či polostinné místo. Půda by měla být humózní. Pokud v létě i ve stínu vysychá, svědčí čechřici zálivka. Rostlinu lze množit řízky i semeny, která potřebují stratifikaci (prijití chladem či mrazem). Jednodušší je výsev na dané místo již na podzim.

Akční letáky