Vřesovce vás budou těšit celou zimu

Patří k typickým zimním rostlinám, které se hodí nejen do podzimního aranžmá, ale i zimních truhlíků na parapetu. Je decentní a krásně kvete a ač to není vřes, vším se mu podobá. I názvem. Vřesovec pleťový je krásna rostlinka, která vás bude těšit v době, kdy se ostatní zeleň ukládá k odpočinku.

Vřesovec pleťový kvete od prosince až do dubna, a proto jej rozhodně nestříhejte na podzim. Rostlinu vám ve zkratce představí i toto video z YouTube kanálu „krásná zahrada“, kde názorně uvidíte, jak vypadá střih rostliny. Pozor! Nikdy nestříhejte víc než polovinu vzrůstu.

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat vřesovec

Na stříhání vřesovce je však ještě času dost, napřed musí kvést, a to jej čeká právě v následující měsících. A rostlina vás potěší nejen tím. Kvítky má bílé, růžové, nachové až téměř fialové, ale i červené. Na jemných, jehličkami pokrytých větvičkách, kvete tato poměrně nízká rostlina vydatně, a tak zdobí skutečně celou zimu, a to i pod sněhem.

Dorůstá obvykle 30 cm, ale uvádí se, že starší rostliny mohou dosáhnout do výšky půl metru. Je to rostlina náročná na zálivku. I když na podzim a v zimě nemusí být zálivka intenzivní, určitě na vřesovce nesmíte zapomenout. Právě uschnutí je hlavní příčinou uhynutí vřesovce v zimních měsících. Mráz mu totiž vůbec nevadí a skvěle zvládá i teploty pod -20 °C. Nicméně se může mrazuvzdornost mírně lišit u různých odrůd.

I když jsou vřesy a vřesovce známé tím, že vyžadují kyselejší půdu, což je typické pro lesní porost, některé druhy mohou pocházet z Alp z míst, kde naopak převládá vápnitá čili zásaditá půda. Pokud se rozhodnete pro koupi nějakého krásného nezvyklého kousku, rozhodně se podívejte do atlasu nebo na internet, zda nejste bohatší právě o více méně raritní druhy, které vyžadují půdy alkalické.

Související články

Na co si dát v zimě pozor u vřesovců?

Protože rostliny vyžadují zálivku i během zimních měsíců, ujistěte se, že máte rostliny na očích. Pokud jsou v květináči nebo jiné nádobě, musíte je mírně, ale pravidelně zalévat. V případě, že jsou v zemi, rostliny si obvykle umí poradit lépe a umějí hospodařit s vláhou, pokud jsou dobře zakořeněné. Nicméně i přesto je třeba myslet na závlahu během delších období sucha.

Ač se zdá, že především v zimě je jejich čas, vřesovce vyžadují slunečné stanoviště či případně polostín, nicméně, zde budou kvést podstatně méně. Jinak tomu může být u náchylnějších rostlin, které mají světle žluté lístky. Obecně jde o rostliny, které nezvládají žár dobře a hodí se spíš do polostínu.

Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, garten.cz