obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vše o kompostování

Již dávno důmyslní zahradníci napodobili přirozený koloběh živin v přírodě. Vznikl kompost, geniální vynález. Jak, co a v čem kompostovat, aby výsledkem bylo kvalitní a levné hnojivo, jež nasytí celou zahradu?

Kompost pohltí spoustu zahradního i kuchyňského odpadu a za rok z něj vyrobí kvalitní organické hnojivo. Správně uzrálý kompost, to je příjemně vonící, drobivá tmavá prsť, která bude pro všechny rostliny zdrojem zdraví a krásy.

Jak založit kompost?

 • Z vybraného půdorysu odstraňte drny.
 • Na odkrytou půdu je vhodné položit základní vrstvu z klacíků či štěpky, která bude sloužit jako drenážní a provzdušňovací.
 • Mezi zemí a kompostem nesmí být žádná neprostupná bariéra, jinak by do něj půdní mikroorganismy a žížaly, jež mají v procesu kompostování hlavní úlohu, neměly přístup. 

kompost potřebuje čerstvý vzduchkompost potřebuje čerstvý vzduchAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak dlouho kompost zraje?

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok. Díky procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát plný živin, který v žádném případě nijak nezapáchá. Ostatně ani správně udržovaný kompost nešíří do okolí žádný výrazný zápach.

dobře vyzrálý kompost by měl být téměř černýdobře vyzrálý kompost by měl být téměř černýAutor: Archiv ireceptar.cz

Dostatečně vzdušný kompost není nezbytně nutné přehazovat, ovšem jedno či dvě přehození proces zrání urychlí. Vnější části by se při přehazování měly dostat dovnitř.

Co vše zkompostovat?

Materiály s různou vlhkostí i strukturou je vhodné ve vrstvách střídat či míchat.

Kompostovat můžete veškerý rostlinný odpad ze zahrady i kuchyně. Posečenou trávu a listí, mech, slámu, podrcené větve, kůru, piliny, zaschlé drny (pokládají se kořeny vzhůru). Výborným doplňkem je i hnůj. Zužitkujete i organický odpad z kuchyně, včetně kávové sedliny a sáčků od čaje a dřevěný popel. Přidat můžete i lepenku či nepotištěný papír.

biologické zbytky z kuchyně do kompostu klidně přidejtebiologické zbytky z kuchyně do kompostu klidně přidejteAutor: Archiv ireceptar.cz

 • Jemně posečená tráva vytvoří příliš kompaktní hmotu, který není dostatečně provzdušněná. Větší množství posekané  je vhodné obohatit o piliny, roztrhaný, nepotištěný papír či kartón.
 • Vláknitý odpad se zase rozloží rychleji, když je smíchán s trávou, posekanými kopřivami nebo listy kostivalu. Zelená hmota je nutná také pro dostatečný obsah dusíku.
 • Do kompostu můžete přidat i malý podíl zeminy, například z krtinců.
 • Cenným zdrojem živin v kompostu je chlévský hnůj i se slámou.
 • Velmi kvalitním materiálem jsou i kopřivy a další plevele, které dodají kompostu spoustu důležitých prvků.

Problematické materiály: vytrvalé plevele, listí ořešáku, nemocná jablka

Pokud jsou kompostovány plevele i s kořeny, mohou některé, zvláště při okraji volnějších kompostů, kde teplota není tak vysoká, přežít. Kořeny (či celé rostliny) je proto jistější kompostovat odděleně, například v perforovaných plastových pytlích a do kompostu je přidat nejdříve po půl roce. Zrovna tak na kompost nepatří zralá semena plevelů.

O kompostování ořešákového listí se odedávna vedou spory. Jeho nevýhodou je, že se rozkládá pomalu. Ale podle doktora Pelešky výhody převažují – více se dočtete v článku o kompostování ořešákového listí.

Zrovna tak lze při dodržení jistých zásad i kompostovat jablka napadená moniliózou. Jak, to vám v článku na toto téma  poradí rostlinolékař Josef Gall.

Tipy pro úspěšné kompostování

 • Přikrytí kompostu prodyšným materiálem pomůže zadržet teplo, které urychluje rozklad. Postačí stará deka, vysloužilý koberec nebo ještě lépe vrstva slámy, která nebrání efektnímu osázení vršku kompostu rostlinami.

přikrytí kompostupřikrytí kompostuAutor: Archiv ireceptar.cz

 • Kompost by neměl být mokrý, ale přiměřeně vlhký. Při dlouhotrvajícím suchu mu prospěje pokropení dešťovou vodou.
 • Proces zrání urychlí kompostový startér, který obsahuje potřebné mikroorganismy. Můžete jej zakoupit, poslouží ale i zkvašený výluh z kopřiv, kostivalu nebo hnoje či slepičinců.
 • Pro kompost je nejvhodnější polostinné, závětrné místo.
 •  Na zahradě, na balkóně či dokonce doma můžete ve speciální bedničce založit také kompost žížalový, který je velmi efektivní dík násadě výkonných kalifornských žížal.
 • Pokud chcete získat kvalitní listovku, můžete na podzim část spadaného listí kompostovat zvlášť. Do kompostéru je třeba jej mírně vlhké napěchovat (a předtím případně nasekat travní sekačkou), za rok z něj bude kvalitní mulč, za dva roky jemná listovka.

Zkrášlete kompost rostlinami

Zrající kompost můžete osadit a tudíž zkrášlit a využítZrající kompost můžete osadit a tudíž zkrášlit a využítAutor: Shutterstock.com / Petra Schueller

Kolem kompostu, ať již je v ohrádce nebo v kompostéru, můžete vysadit rozmanité keře, které jej zakryjí, částečně zastíní a budou na místě udržovat vyšší vlhkost.

Osadit je možné i vršek zrajícího kompostu (pokud není uložen v uzavřeném kompostéru). Ideální jsou k tomuto účelu například okrasné dýně, jejichž listy narostou do obřích rozměrů a na podzim sklidíte půvabné tykvičky.

Akční letáky