Beja F1
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vše o pěstování paprik, výběr nových hybridních odrůd

Již mnoho let patří u zahrádkářů k nejoblíbenějším druhům zeleniny. Při dlouhodobém transportu a skladování chutných plodů dochází k rychlému úbytku cenných vitamínů i minerálů. Paprika je proto ideálním druhem pro domácí pěstování.

Původní domovinou lahodné plodové zeleniny je Střední Amerika, kde byla po dlouhá staletí pěstována tamními indiány jako léčivá rostlina. Tyto původní formy se vyznačovaly vysokým obsahem kapsaicinu, který způsobuje pálivost u dnešních odrůd pálivých paprik. Do Evropy se paprika dostala až při kolumbovských výpravách a ze Španělska se její pěstování rozšiřovalo dále na východ. Dnešní odrůdy tzv. sladkých paprik se však začaly objevovat mnohem později, až v 19. století.  

Bohatý výběr zdravých a lahodných paprik

V současném sortimentu výrazně převažují odrůdy druhu paprika roční (Capsicum Annuum), v menší míře pak Capsicum baccatum (většinou okrasné formy), Capsicum chinense (např. nejpálivější Habanero) a Capsicum frutescens (chilli papričky, kterým se též říká kayenský pepř).

 • Plody papriky mají vysoký obsah draslíku, významné je i množství hořčíku, fosforu a vápníku.
 • Z vitaminů je to hlavně vitamin C, ale i E, B6, P a beta–karoten.
papriky Paradise F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování na záhoně a ve skleníku

Polní pěstování je úspěšné jen v teplých oblastech na slunných a chráněných polohách.

 • První plody je vhodné odstranit, aby se rostliny neoslabovaly.

  Paprika vyžaduje lehké záhřevné půdy s vysokým obsahem humusu, bohatě zásobené živinami.
 • Vysoké nároky má na pravidelnou závlahu.
 • Záruku výnosu a kvality plodů dává pěstování pod fólií nebo ve skleníku.
 • S výsevem je možné začít již od poloviny ledna a pro klíčení je optimální teplota mezi 25–28 ºC.
 • Výsadba na pole se provádí až v polovině května, do chráněných prostor od dubna.
sazenice paprik sazenice paprik Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč pěstovat hybridní druhy?

Nabídka hybridních paprik je poměrně široká a v poslední době jejich popularita roste. Tyto papriky mají vyšší výnos a jsou odolnější vůči chorobám, škůdcům a nepříznivým klimatickým podmínkám. Také jejich adaptabilita je lepší než u klasických odrůd. Stále ale platí, že jejich dobré vlastnosti se nejlépe projeví při optimálních podmínkách – tedy dobrá výživa, teplo a bohatá zálivka.
Společným znakem těchto odrůd je pěstování ve fóliovnících a sklenících a v teplejších oblastech je možné pěstování i na polích.

Cynthia F1 Cynthia F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz
 • Hybridní odrůda Cynthia F1 má plody převislé, trojúhelníkovité, se třemi komorami a špičatým zakončením. Plody jsou určeny pro přímý konzum. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená.  
Beja F1 Beja F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz
 • Raná hybridní odrůda Beja F1 se vyznačuje plody, které jsou vzpřímené, trojúhelníkovité, se třemi komorami a vtlačeným zakončením. Plody jsou určeny pro přímý konzum. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená.
 • Pro papriku Beatrix F1 jsou typické trojúhelníkovité plody, které mají tři komory s vtlačeným zakončením. Jedná se o ranou hybridní odrůdu, jejíž plody jsou určeny pro přímý konzum. Barva plodů je v technologické zralosti zelenavě bílá, v botanické zralosti červená. 
 • Hledáte velmi výnosnou hybridní odrůdu? Již nemusíte – je jím Demetra F1, která má dlouhé trojúhelníkovité plody. V technologické zralosti jsou plody sytě zelené, v botanické červené až tmavě červené, převislé, silnostěnné, tvarově a velikostně vyrovnané. Plody mají převážně 2 až 3 komory, na řezu jsou sytě vybarvené ve stejném odstínu jako povrch plodu. Odrůda je určena zejména pro pěstování ve fóliovnících, v teplejších oblastech je možné pěstování i na poli. 
Garnet F1 Garnet F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz
 • Garnet F1 patří mezi polorané hybridní odrůdy pro skleníky a fóliovníky
 • má plody v technické zralosti středně zelené, v botanické zralosti žluté a lesklé. Plody jsou kvadratické, středně velké, čtyřkomorové s šířkou stěny 5–7 mm.
 • Plody další polorané odrůdy Paradise F1 jsou kvadratické, v technické zralosti tmavě zelené, v botanické zralosti jasně červené s výrazným leskem.

Ve spolupráci se společností Moravoseed

Akční letáky