obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vše o výsadbě a pěstování jarních cibulovin

Pokud je na podzim vysadíte, jarní zahrada rozkvete do krásy. Stáhněte si zdarma e-knížku o pěstování cibulovin, včas nakupte cibulky a svěřte je půdě… Pokvetou po mnoho dalších let.

Radost z jara cítíme nejplněji, když se těšíme z křehkých barevných květů, z prvních poslů probouzející se přírody. Zahrada jich může být plná, pokud na její jarní krásu pomyslíme už nyní, na podzim. Konec září, říjen a listopad je dobou, kdy země nejlépe přijímá cibulky krokusů, tulipánů, narcisů, lilií, modřenců, hyacintů, bledulek, řebčíků a dalších půvabných květin. Do jara se usadí, zakoření a až zima skončí, promění zahradu v kouzelné místo.

Půvab tulipánů vyniká na záhonu i ve váze Půvab tulipánů vyniká na záhonu i ve váze Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stáhněte si ZDARMA eknihu Okrasné cibuloviny Stáhněte si ZDARMA eknihu Okrasné cibuloviny Zdroj: Archiv ireceptar.cz Záhony, nádoby a kvetoucí loučky

Jarních cibulovin je na výběr množství druhů a nespočet odrůd. Díky tomu můžeme kombinovat různé výšky rostlin, barvy a tvary květů, dobu kvetení (poupata nejčasnějších prorážejí poslední sníh, jiné ozdobí pozdní jaro).

Okrasné cibuloviny můžeme pěstovat jak na udržovaných záhonech, kde je v létě nahradí trvalky či letničky, tak na louce, pod stromy a keři. Mnohé druhy se hodí ke zplanění, jsou nenáročné a časem se samy rozrůstají. Stačí je vysadit do trávníku nebo pod listnaté stromy, jejichž koruny zjara propouštějí dostatek světla. Po odkvětu rostliny zatáhnou listy a zmizí. Pod zemí odpočívají až do příštího jara, kdy opět vykvetou.

Narcisy jsou vyšlechtěny do nespočtu odrůd Narcisy jsou vyšlechtěny do nespočtu odrůd Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejen nás, ale i včelky a čmeláky jarní květy potěší. Skýtají jim první potravu po probuzení, sladký nektar.

Ani ten, kdo nemá zahrádku, se nemusí rozkvetlé jarní radosti vzdávat. Pokud si na podzim cibulky vsadíme do nádob, na jaře rozkvetou a budou zdobit okenní parapet, balkón, terasu. Dobu kvetení můžeme ovlivnit a těšit ze z květů již koncem zimy... Zjara květinářství nabízejí již narychlené narcisky a hyacinty, ale pokud si vypěstujeme vlastní cibuloviny, vyjdou nás levněji a máme nesrovnatelně větší výběr druhů a odrůd. Můžeme osazovat nádoby velké i malé, jednodruhové i kombinované.

Pěstování, výsadba, popis druhů a odrůd

Jak si na podzim přichystat kouzelné jaro? Stáhněte e-knížku Cibuloviny, kterou čtenářům iReceptáře nabízíme zdarma. Uvařte si kávu nebo dobrý čaj a prolistujte průvodce rozkvetlým jarem, plným inspirace i praktických rad. Popřemýšlejte, která místa na vaší zahradě jarní květiny zkrášlí, vyberte si druhy, které jsou vašemu srdci nejbližší, objednejte cibulky a pusťte se do radostné práce… svět bude krásnější.

narcisy a tulipány narcisy a tulipány Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Virtuální knihovnička pro čtenářovu radost i užitek

Posloužila vám e-knížka o pěstování cibulovin? V tom případě by se vám mohly hodit i další, které si můžete rovněž zdarma stáhnout. V knihovničce iReceptáře na vás čeká například e-knížka o pěstování růží, bylinek, o vodě v zahradě, o zahradničení v jednotlivých měsících roku, dále kuchařky s lákavými recepty, abeceda natírání či průvodce světem akvaristiky.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky