Všedobr horní (Imperatoria ostruthium)

Vše dobré přinášející bylina pomáhá odstranit pocity úzkosti, uklidňuje a prohlubuje spánek, který pak přináší větší osvěžení a regeneraci. Prospěšná je i při onemocnění žaludku a střev, především při křečovitých bolestech a nedostatečném vylučování trávicích šťáv. Povzbuzuje také chuť k jídlu. Velmi přínosná je i podpora celkového metabolismu a vylučování odpadních látek z organismu. Všedobr pomáhá podobně, jako známější andělika.

Užívaná část

Nejúčinnější je oddenek, použít ale lze celou nať, zvláště do koupelí. Oddenek sbíráme časně na jaře či na podzim, sušíme jej rychle a důkladně. Uskladnit je třeba v dobře uzavřené, těsnící nádobě, jinak snadno navlhne a plesniví.

Účinné látky

Oddenek obsahuje až 1 % terpenické silice s limonenem, pinenem, phelladrinem, dále třísloviny, aromatické hořčiny, pryskyřice a vosky i organické kyseliny.

Podávání

Užíváme dvakrát denně nálev z čajové lžičky oddenku na šálek vody, nebo třikrát denně prášek na špičku nože. Vhodnou formou je i tinktura. Pozor na to, že všedobr je při předávkování toxický; v žádném případě bychom jej neměli užívat dlouhodobě, neboť jde o rostlinu poměrně silně působící. Nať je vhodným protirevmatickým prostředkem do koupelí.

Výskyt

Po celé Evropě se všedobr vyskytuje poměrně hojně. Najdeme jej v křovinách a na okrajích lesů, na horských loukách i v pásmu kosodřeviny či na zarostlých suťovištích. Odedávna je u nás i pěstován, nemá zvláštní nároky a ze zahrádek často i zplaňuje.