Z rostlin s růžovými, zlatými nebo červenými listy můžeme vytvářet atraktivní kombinace či obrazce kontrastních nebo souladných barev. Z pěstitelského hlediska je zajímavá i pestrá směs různých kultivarů. Výrazné barvy můžeme využít i při vytváření barevně laděných záhonů; červenolisté se například výborně hodí k purpurovým japonským javorům a popelivkám, se žlutolistými druhy zase můžeme vytvářet krásné zlaté zářivé výsadby.

Pro záhony atraktivní po celý rok

Dlužichy, heucherely a tiarely mají květy sice bohaté, ale poměrně drobné; hlavním efektem těchto trvalek jsou určitě pestře zbarvené listy. Krásný růst a zajímavé listy jsou vlastně cennější než květy, protože dělají rostlinu krásnou po celou vegetační dobu. Mnohé trvalky totiž krásně kvetou, ale mimo hlavní čas kvetení jsou vcelku neatraktivní. Proto by hlavní kostru květinového záhonu měly tvořit právě trvalky s dlouhou dobou působnosti, kdežto trvalky pěkné pouze v době květu by měly představovat spíše jejich doplněk.

Dlužichy

U nás se pěstují již poměrně dlouhou dobu a jsou dobře známé. Stejně jako oba další druhy i dlužichy (Heuchera) jsou domovem v Severní Americe. Listy mají nejčastěji okrouhlé, v základu tmavě zelené, někdy s barevnou kresbou. V zahradách se více než původní druhy pěstují vyšlechtění kříženci.

Dlužichy jsou vcelku nenáročné na kvalitu půdy, vyhovuje jim slunce i lehký stín. Květní lodyhy jsou pevné, vysoké 20-50 cm, výška listové růžice se zpravidla pohybuje okolo 30 cm. Vysoké druhy dlužich se používají i v květinářství jako doplňková květina k řezu.

Mitrovničky neboli tiarely

Listové růžice tiarel rostou do výšky 15-30 cm a v latách vysokých až 50 cm se nacházejí bílé nebo růžové květy. Kvítky jsou jemné, připomínají malá peříčka. Tiarely jsou oproti dlužichám spíše zelené, listy mají jednoduché, někdy i tříčetné, laločnaté. Vyhovuje jim zejména stinné a polostinné stanoviště. Půda by měla být vlhká a zároveň propustná. Reagují hůře na sucho, a pokud je pěstujeme pod korunami stromů, je potřeba pravidelná zálivka. Hůře také snášejí silnější oslunění. K nejhezčím a zároveň i k nejčastěji pěstovaným patří mitrovnička srdcolistá (Tiarella cordifolia), která představuje typické lesní podrostové trvalky. Pokud jim poskytneme podmínky, které potřebují, budou nesmírně krásné a dekorativní. K dalším druhům patří Tiarella trifoliata a Tiarella wherryi.

Heucherely

Jsou to mezirodoví kříženci dlužichy a tiarely a jméno vzniklo spojením latinských názvů obou výchozích druhů (autoři Skalická, Větvička a Zelený ve svém Botanickém slovníku navrhují české jméno dlužela). Rostlin vzniklých mezirodovým křížením není mnoho a jsou poměrně vzácné. Heucherela (Heucherella) získala po svých rodičích mnoho cenných vlastností. Má krásně vybarvené listy, velmi kompaktní vzrůst, je adaptabilní na polostinné i slunnější lokality. Zbarvení listů zlatolistých kultivarů se liší podle stanoviště: ve stínu je méně intenzivní, výraznější je v polostínu, popřípadě na plném slunci. Odrůdy, které mají listy dožluta a dooranžova, se mohou na poledním slunci snadno spálit, proto je pro ně nejvhodnější stanoviště s ranním a odpoledním sluncem.